Bankadan Gelen Kişisel Beyan Formu Nedir? Bu Mesajlar Neden Gönderildi

Günlerdir bazı kişilerin telefon numaralarına bankalardan kişisel beyan formu mesajının gönderildiği öğrenildi. Peki bu form nedir, mesajlar neden gönderildi mi?

Bankadan Gelen Kişisel Beyan Formu Nedir? Bu Mesajlar Neden Gönderildi

Türkiye geneli pek çok kişinin telefon numarasına bazı bankaların kişisel beyan formunun doldurulmasına ilişkin mesaj gönderildiği öğrenildi. Mesajda uluslararası yasalar gereği yapıldığı ve bu sebepten dolayı kişilerin en yakın banka şubesine giderek kişisel beyan formunu doldurması gerektiği belirtilmektedir. Peki bu kişisel beyan formu nedir, niçin bankalardan kişisel beyan formu mesajları gönderilmektedir?

Kişisel Beyan Formu Nedir?

Kişisel Beyan Formu mesajlarının ilk olarak kamu bankası Halkbank tarafından gönderildiği öğrenildi. Ancak bazı kişilerin diğer özel bankalardan da kişisel beyan formuna ilişkin mesajlar geldiği iddia edilmektedir. Peki kişisel beyan formu nedir, niçin gönderildi? Öncelikle bazı kaynaklarda kişisel beyan formunun mal bildirimi olduğu, hesaplarda bloke durumu olup olmadığı gibi yazılar bulunuyor. Fakat banka yetkilileri ile yapılan görüşmelerde sadece Halkbank'ın uluslararası yasalar gereği bazı güncellemeler yaptığı ve mesajı alan kişilerin en yakın şubeye başvuru yaparak alacağı kişisel beyan formunu doldurup gerekli bilgilerinde güncelleme yapması gerektiği öğrenildi. Yani kişisel beyan formu her hangi bir olumsuzluk teşkil etmemekte sadece bazı bilgiler de güncellemelerin yapılacağı öğrenilmiştir. Bu sebepten dolayı verilen tarihe kadar kişilerin en yakın şubeye gitmesi gerekmekte olup aksi halde hesapları Maliye Bakanlığına bildirilecektir.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2018, 23:21
YORUM EKLE