Bakanlıktan Yeni Aşı Kararı Geldi! 15 ve 12 Yaş Üstü Olanlara Aşı Yapılacak!

Hala devam eden Koronavirüs kapsamında bakanlıktan yeni kararlar açıklandı. Aşılama devam ederken aşı hakkında gelen karar ile gençlere de aşı yapılacak.

Bakanlıktan Yeni Aşı Kararı Geldi! 15 ve 12 Yaş Üstü Olanlara Aşı Yapılacak!

Türkiye Geneli ve Dünya geneli hala devam eden Koronavirüs kapsamında yeni kararlar alınıyor. Kararlara göre 15 yaş ve 12 yaş üstü herkes aşı yaptırabilecek. Hatta 4. doz aşılara da izin verilecek. Hala aşılama olması veya olmaması konusunda tartışmalar devam ederken Sağlık Bakanlığı her seferinde aşının önemini vurgulamaya devam ederken yeni kararlarda çıktı.

15 VE 12 YAŞ AŞI KARARI:

Bu kapsamda Aşılama yaşı düşürüldü. Gençlere yani 15 yaş ve üstü herkez aşı yaptıracak olup Kronik hastalığı olanlar ise 12 yaş ve üzeri aşı yaptırabilecekler.

KORONA SONRASI 1 AY SONRA AŞI YAPILACABİLECEK!

Koronavirüs testinde PCR sonucu pozistif çıkan kişiler 3 ay sonra aşı yaptırabiliyordu. Bu düşürülerek 3 aydan 1 aya indi.

4. DOZ AŞI YAPILABİLECEK!

3. dozdan sonra 4. doz içinde karar verildi. Aşı olmak isteyenşer 3. dozdan 21 gün sonra 4. doz aşı olabilecekler. Öte yandan yurtdışına çıkışlarda 2 doz BionTech isteyen ülkeler olması sebebi ile 2 doz Sinovac üzerinde 1 doz BionTech yaptıranlara 4. doz hakkı verildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2021, 09:54
YORUM EKLE