Bakan Selçuk, Kadro Bekleyen Ücretli ve Sözleşmeli Öğretmenler İçin Açıklama Yaptı!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk kadro bekleyen sözleşmeli öğretmenler için açıklama yaptı. Ücretli öğretmenlerin statülerinin iyileştirilmesi in çalışma müjdesi geldi.

Bakan Selçuk, Kadro Bekleyen Ücretli ve Sözleşmeli Öğretmenler İçin Açıklama Yaptı!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Bakanlık bünyesinde okullarda görevlendirilen ücretli öğretmenlik ile sözleşmeli öğretmen ile ilgili önemli açıklama yaptı.

Bakan Selçuk Türkiye Gazetesinde Fuat Uğur ile bir röportaj yaptı. Buna göre yapılan röportajda MEB'de özel okullar konusundan, eğitimde dijitalleşmeye kadar pek çok konuda değerlendirmeler geldi. Kadro bekleyen öğretmen için gelen soruda da açıklamalardan başlıklar şu şekilde oldu.

KADRO BEKLEYEN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER;

Gazeteci Uğur'un 80 Bin kadro bekleyen ücretli ve sözleşmeli öğretmenlerin beklentilerine dikkat çekerek bu beklentinin karşılanıp karşılanmayacağını sordu. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada yapılan düzenlemeleri dikkat çekerek "Kanun çok açık, 4+2 yıllık bir sözleşmelilik söz konusu iken biz bunu 3+1'e indirdik, yani dört yıl içerisinde kişinin kadrolu öğretmen gibi bir statüye geçmesini sağlıyoruz. " dedi. Sözleşmeli öğretmenlik alımlarından vazgeçmenin mümkün olmadığını ifaden eden Bakan Selçuk ücretli öğretmenlerin şartlarının iyileştirileceği müjdesini verdi.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERİN ŞARTLARI İYİLEŞTİRİLECEK;

Ücretli öğretmenler için yapılan açıklamada ise "Türkiye şu dönemde belirli şartları oluşturmadan sözleşmeli öğretmenlikten vazgeçme durumunda değil. Sözleşmeli öğretmenlik sayesinde bütün bölgemizde eşit dağılımlı bir öğretmen ihtiyacı karşılanabiliyor. Sözleşmelilerin dışında ücretli öğretmenlerimiz de var. Ücretli öğretmenliğin şartlarının daha da iyileştirilmesi konusunda bazı çalışmalarımız var" dedi.

40 BİN EK ATAMA;

Diğer yandan öğretmen yazılım çalıştayında atama bekleyen öğretmen adayları 40 bin ek atama için çalışmaların olduğu ifade edildiği aktarılmakta. Gelişmeler olduğunda aktarmaya devam edeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2020, 12:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hatun
Hatun - 2 yıl Önce

Sayın BAKANIM deneyim çok önemli bu işe yıllarımızı verdik tecrübe eğitimde çok önemli!! Yeni atanan öğretmenlere biz bilgi verip yardım ediyoruz, mesleği öğretiyoruz. Biz ücretli öğretmenler kadroyu hak ediyoruz!! Lütfen görün bizi!! Uzun süre ücretli öğretmenlik yapanları kadroya alın lütfen. Ve eğer şartlarda düzeltilmeye gidilirse uzun süre ücretli öğretmenlik yapanlara Bir güvence verin heran işsiz kalma korkusuyla yaşamaktan bıktık.

ücretli emektar
ücretli emektar - 2 yıl Önce

şartlarda iyileştirme değil kadro bekliyoruz. madem 3+1 yıl hizmet edene kadro veriyorsunuz o zaman benim gibi 13 yıldır hizmet edene neden kadro vermiyorsunuz. Adaletiniz bu mu?

Alev
Alev - 2 yıl Önce

Maaşlar ve sigortada iyileştirme ilk asama sonrasında da kadroya geçmede bir şans verilmeli.

Matematikçi
Matematikçi - 2 yıl Önce

Hayır asla ücretli öğretmen ataması olmamalı sınava çalışanlara haksızlık olur.

Derya
Derya - 2 yıl Önce

5 seneden fazla ücretli öğretmenlik yaptim. Sonuç olarak şu an kanserle mücadele ediyorum ve çocuğuma tek başına evebeynlik yapiyorum. En son mülakatı kazanip tercih yaptim ama sonradan bir sıralama dediler ve haksızlık oldu. Lütfen biz ücretli çalışan emektar öğretmenlerin durumu düzeltilsin artık.

Mahmut 47
Mahmut 47 - 2 yıl Önce

Sayın bakanım geçici işçiler bilzlere kadro verin saygilarimla