Bakan Açıkladı: Artık Mevzuatta Olmayan Sağlık Raporları İstenmeyecek! İşte Yeni Düzenleme

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada, farklı şekillerde istenen sağlık raporları ortadan kaldırılarak, mevzuatta olmayan raporların istenemeyeceğini açıkladı.

Bakan Açıkladı: Artık Mevzuatta Olmayan Sağlık Raporları İstenmeyecek! İşte Yeni Düzenleme

Çeşitli sebeplerden dolayı farklı niteliklerde istenen raporlara yönelik düzenleme getirildi. Bu düzenlemeyle birlikte artık nereden istendiği farketmeksizin raporlar bir standart üzerine kurulu olacak. Mutabakatın sağlandığı sağlık raporu düzenlemesiyle alakalı Bakan Fahrettin Koca önemli açıklamalar gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada hem aile sağlık merkezlerinin hizmet kalitesini düşüren, hem de yoğunluğun artmasına neden olan sağlık raporunun alınmasıyla alakalı süreç, e-nabız üzerine entegre ediliyor. Bu düzenlemeye ek olarak, belirli raporlar dışında istenen ve aslında çok da işlemle alakalı olmayarak istenen bu sağlık raporlarının ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

Yoğunluk azalacak ASM' lerin hizmet kalitesi de artacak

Bakan Fahrettin Koca açıklamasında " Bakanlığımızca yapılan saha çalışmasında mevzuat harici istenen sağlık raporu çeşidinin 200'den fazla olduğu tespit edilmiştir. Bunlar arasında satranç oynayabilir, mendil kapmaca oynayabilir, okul gezisine katılabilir, belediye kurslarına katılabilir, temizlik personeli olabilir gibi çeşitli eğitim ve faaliyetlere katılma veya bazı görevleri yapma gibi durumlarda istenen raporlar sayılabilir. Vatandaşlarımız Aile Sağlığı Merkezlerine (ASM) yönlendirilip, aile hekimlerinden bu gibi raporları almaları istenmektedir. Bu tür rapor talepleri vatandaşlarımızı gereksiz bürokratik işlemlerle uğraştırdığı gibi, aile hekimlerimiz üzerinde de fazladan iş yükü oluşturmaktadır. Bu ek iş yükü, hastalara ayrılan zamandan çalarak hizmet kalitesini düşürebilmektedir. Sağlık Bakanlığı olarak buna benzer gereksiz bürokratik süreçleri ortadan kaldırmak, hem vatandaşımızı hem de aile hekimlerimizin yükünü hafifletmek amacıyla çalışmaktayız. " ifadeleri kullanıldı.

Mevzuatta olmayan raporlar artık istenemeyecek

Kurumlarla da yapılan mütabakatın tamamlandığı ifadelerini kullanan Bakan Fahrettin Koca, mevzuatta olmayan sağlık raporlarının vatandaşlardan talep edilemeyeceğini ifade ederek " Diğer devlet kurumları ile Bakanlığımızın yaptığı ortak çalışmalarda bu tür raporların talep edilmemesi hususunda ön mutabakat sağlanmıştır. Mevzuat haricinde rapor tanzimi yapılmaması için gerekli mevzuat düzenlemelerine başlanmıştır. Bu süreç neticesinde raporların nüshaları ihtiyaç halinde e-nabız üzerinden de temin edilebilecektir. Kısa sürede uygulamaya geçeceğimiz düzenlemelerle; rapor sayısı azaltılacak ve raporlar standart hale getirilecektir. Bu sayede vatandaşlarımızın gereksiz iş ve zaman kaybının önüne geçilecek, ASM'lerde daha kaliteli hizmet verilmesi desteklenmiş olacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. " ifadelerine yer verildi...

YORUM EKLE