Bağ-Kur Borcundan Kurtulmak İçin Son 1 ay Kaldı

Bağ-Kur borcunu 12 aydan fazla ödeyemeyenler için son 1 ay kaldı. Eğer ay sonuna kadar taksit yaptırmazsanız borcunuz silinecek ve hizmetiniz de donduulacak. İşte ayrıntılar…

Bağ-Kur Borcundan Kurtulmak İçin Son 1 ay Kaldı

Bağ-Kur Borcundan Kurtulmak İçin Son 1 ay Kaldı

Yeni düzenleme 1.3 milyon Bağ-Kur'luya prim borcundan kurtulma imkanı veriyor. Ancak 30 Nisan 2015 itibari ile başlayan süreç 31 Temmuz 2015 tarihinde sona erecek. 12 aydan fazla prim borcu bulunan Bağ-Kur’lular bu sürelere ilişkin ödeme yapmazlarsa otomatik olarak borçları silinecek ve hizmetleri de dondurulacak. Bağ-kur prim borcu olanlar ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanına da bu sayede kavuşmuş olacak. Bağ-Kur prim borcu nedeni ile emekli olamayanlar da emeklilik hakkı kazanacak. Bağ- Kur'lular uygulamadan yararlanmaları durumunda ileride ihtiyacı olursa durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamını ödeme yaparak ihya edebilecek.

Eğer Bağ-Kur’lular borcunu hemen sildirmek isterse bu tarihi beklemeden hemen dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) başvurma imkanına sahipler. Aynı zamanda borçlu olunan dönemin hizmet süresini dondurmak istemeyenlerin ya da bir kısmına ihtiyacı olanların 31 Temmuz'a kadar en yakın SGK müdürlüğüne gidip ödeme yapması gerekiyor. Daha önce yapılandırma yasaları kapsamında taksitlendirme yapanlar da Borç sildirip hizmeti dondurma düzenlemesinden yararlanma hakkına sahipler. Taksitlendirme yapan vatandaşlar taksitleri ödemeye başlamış olsalar bile 31 Temmuz'a kadar SGK müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak uygulamadan yararlanabilecekler.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2018, 13:28

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE