Azeri ve Ermeniler asker cenazeleri konusunda anlaştılar

Azeri ve Ermeniler asker cenazeleri konusunda anlaşmaya vardı. Ermenistan-Azerbaycan cephesinde yaşanan çatışmalarda asker cenazeleri için anlaştılar.

Azeri ve Ermeniler asker cenazeleri konusunda anlaştılar
Azeri ve Ermeniler asker cenazeleri konusunda anlaşmaya vardı. Ermenistan-Azerbaycan cephesinde yaşanan çatışmalarda asker cenazeleri için anlaştılar.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, tarafların yerel saatle 15.00'dan itibaren ateşkesin yeniden sağlanması konusunda mutabakata vardığı belirtildi.
Açıklamada, AGİT Bakü Ofisi ve Uluslararası Kızılhaç Örgütü'nün aracılığıyla 15.00 - 20.00 arasında çatışma alanında kalan her iki tarafa ait asker cesetlerinin alınacağı belirtildi. Bakanlık gelişmeyle ilgili bilgilerin daha sonra kamuoyu ile paylaşılacağını duyurdu.
MEDVEDEV ERİVAN'DAN SONRA BAKÜ'DE
Ermenistan'ın başkenti Erivan'daki temaslarını tamamlayan Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, bugün de Azerbaycan’ın başkenti Bakü'deydi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bir araya gelen Medvedev, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "Umarım, şu anda sağlanan barış uzun süreli olur ve taraflar çözüm arayışlarına masa başında devam eder. Ben bir zamanlar bunun için büyük çaba sarf etmiştim. Umarım, bu çabalar ziyan olmamıştır. Şundan emin olabilirsiniz ki, Rusya bu konuda elinden geleni yapacaktır" dedi.
ALİYEV: RUSYA'YA TEŞEKKÜR EDİYORUM
Aliyev ise Karabağ'daki çatışma bölgesinde gerilimin düşmesini sağlayan Rusya'ya teşekkür etti. Karabağ'da gerilim son birkaç gün içinde düştüğü ve bunun kendileri için önemli bir gösterge olduğunu söyleyen Aliyev, krizin uluslararası hukuk ile BM Güvenlik Konseyi kararları temelinde ve barışçıl yollardan çözmeye hazır olduklarının altını çizdi.
'ÇÖZÜM İÇİN MEKANİZMALAR MEVCUT ANCAK UYGULANMIYOR'
Aliyev ayrıca, Karabağ'daki çatışmayı sonlandırmak için mekanizmaların mevcut olduğunu ancak bunların kullanılmadığını belirtti. "İşgalci Ermeni güçlerin Azerbaycan topraklarından çekilmesini talep eden dört BM Güvenlik Konseyi kararı bulunuyor ancak bunlar yerine getirilmiyor" diyen Aliyev, çözümün hem Azerbaycan hem de Ermenistan'ın çıkarına olduğundan emin olduğunu kaydetti.
AZERBAYCAN ERMENİSTAN'I BÖYLE VURDU
Ermenistan ordusunun Azerbaycan sivil yerleşim birimlerini ateşe tutmasının ardından Azerbaycan ordusu cephe hattında karşı saldırı başlatmıştı.
Ağdere, Terter, Ağdam, Hocavend ve Fuzuli bölgelerinde başlatılan operasyonlarda bazı stratejik bölge ve yerleşim birimleri işgalden kurtarılmıştı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nın farklı tarihlerde yaptığı açıklamalara göre çatışmalarda 31 Azerbaycan askeri şehit oldu, 240 Ermenistan askeri öldürüldü. Taraflar, 5 Nisan'da saldırıların durdurulması yönünde anlaşmıştı. Açıklamalarda ateşkes ihlalleri yapıldığı belirtilse de edinilen bilgilere göre cephe hattında ateşkese büyük ölçüde uyuluyor ve büyük çaplı silahlardan ateş açılmıyor.

YORUM EKLE