Ayasofya camiinde İlk Namaz Ne Zaman Kılınacak! TBMM Başkanı Açıkladı!

Danıştay Başkanlığı tarafından açıklanan karar sonrası gözler Ayosofyada ilk namaz ne zaman kılınacak sorusuna çevrilirken TBMM Başkanı Mustafa Şentop bir tarih açıkladı. Ayasofya'da ilk İbadet!

Ayasofya camiinde İlk Namaz Ne Zaman Kılınacak! TBMM Başkanı Açıkladı!

Danıştay Açıkladı. Cumhurbaşkanlığı kararı ile Diyanete devredildi. Ayasofya'da ilk İbadet ne zaman yapılacak!

Danıştay 10'uncu dairesi Başkanlığı'nın Ayasofya müzesinin camiiye dönüştürülmesi konusundaki kararı belli oldu. Danıştay 24 Kasım 1934'te alınan Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Açıklamalar bir bir gelmeye başladı. Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy Ayasofya “Camii yeniden ibadete açılmasının önündeki engeli kaldırılan Danıştay kararının hayırlı olmasını Ayasofya'yı Camii Şerifi titizlikle korumaya devam edecektir.” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ayasofya ibadete açılmasının ardından 10 Temmuz 2020 tarihinde bugün saat 20:53 geçe ulusa sesleniş konuşması yapacağı açıklandı. Özellikle saat 20.53 saatinin İstanbul'un 600. Fetih yılı olduğu ifade edildi.

AYOSAFYA CAMİİNDE İLK NAMAZ NE ZAMAN KILINACAK?

Ayasofya'da ilk namaz ne zaman kılınacak? Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop açıklama yaptı. Ayasofya kararın ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Şentop, Ayasofya'da ilk namaz ne zaman okunacak sorusuna en kısa zamanda muhtemelen hafta içerisinde olabilir. Haftaya cumaya kadar bu konuda adım atılır denildi.

AYASOFYA-İ KEBİR CAMİİ DİYANET İŞLERİNE DEVREDİLDİ.

Başkan Erdoğan 2729 sayılı karar sayısında İstanbul ili Fatih ilçesinde bulunan Ayasofya Camii'nin müzeye çevrilmesi hakkındaki Bakanlar Kurulu kararının Danıştay 10. dairesi tarafından 2 Temmuz 2020 tarihli kararı ile iptal edildiğinden Ayasofya Camii yönetiminin Diyanet İşleri Başkanlığı Kanun 35. Maddesi gereğince Diyanet İşleri Başkanlığına devredildiğini ifade etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI!

Ayasofyada ilk namazın 24 Temmuz tarihinde Cuma namazında kılınacağını açıkladı.!

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2020, 22:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Samet Berak
Samet Berak - 3 yıl Önce

Ayasofya bir müzedir. Kilise yada camii değil. Şuanda bu iktidar lehine konuşanlar mimleniyor. Güç gittiğinde merak ediyorum neler olucak.

Hasan
Hasan @Samet Berak - 3 yıl Önce

Tarihten haberin yok senin neyi savunduğunu bile bilmiyorsun. Ben iktidarın bu yaptığını iktidar destekçisi olarak söylemiyorum ama Ayasofya bizim camimizdir. Kafirler burayı ele geçirme müze yapacak öyle mi onlarda kilise yapacaktır.