Askerlik ve Doğum Durumunda Erken Emeklilik! Nasıl Erken Emekli Olunur?

Erken emeklilik konusunda askerlik ve doğum nedeni ile çalışılamayan sürenin de hesaplanması yolu açıldı.Gerekli şartlar haberimizdedir.

Askerlik ve Doğum Durumunda Erken Emeklilik! Nasıl Erken Emekli Olunur?

Erken emeklilik birçok çalışan tarafından hayal edilmekte olup bunun için ise bazı durumlarda bireylere bu olanak tanımaktadır. Ülkemizde emekli olmak için 3 temel şart bulunmakta olan bun şartların hepsini sağlayan vatandaşlar emekli olma hakkını elde edebilmektedir. Bu şartlar ise 3600 günden emekli olmak isteyenler için ilk olarak 15 yıldır sigortalı olmak, ikincisi 3600 gün prim ödemek ve sonuncusu ise 1999 önce sigortaya başlanması şeklindedir. Fakat askerlik ve doğum durumlarında ise çalışanlar erken emekli olabilmektedir.

Askerlik Durumunda Erken Emeklilik

Erkeklerin erken emeklilik için yararlandıkları bir durum da askerliktir. Askerlik süreleri hem yaşı geriye çekerken hem de prim kazanma imkanı vermekle birlikte sigortalı olarak çalışan erkeklerin askerlikte geçen sürelerini veya birazını para ödeyerek emeklilik hesabına saydırma imkanı bulunuyor. Örneğin 1988’te sigorta girişi ola birinin 1 yıl askerlik borçlanması sonucunda 1987 girişli gibi olması mümkün olmakta ve bu durumda da birey en az 1 yaş önce emeklilik imkanı bulmaktadır.

Doğum Borçlanması

Özellikle kadın çalışanlar için ise erken emeklilik durumu çocuklar üzerinden prim kazanma şeklinde olmaktadır. 3 çocuğa kadar kadın çalışanlar borçlanma ile 2160 gün yani 6 yıl kazandırmaktadır. Böylelikle yaşı ve prim yılı dolmuş bir anne 3 çocuğu varsa 6 yıl erken emekli olabilmektedir. Tek şart ise annenin borçlanacağı çocuklarının sigortalı olunan tarihten sonra doğmuş olması şeklindedir.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2019, 06:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Semra karabıyık
Semra karabıyık - 2 yıl Önce

Sgköncesidoğum yapan anneyede borçlanma hakkı gerekmektedir eşit haklar verilmeli

e a
e a - 2 yıl Önce

Askerlıgı bız neden borclanıyoruz onu hala beynım almıyo.1 bucuk sene yaptık, bunu devletın odemesı gerek.ısımızden zamanımızdan fedakarlık ettık.Elın adamı parayı basıp 1 ay yapıyor, nereye gıttı o paralar. Yok aga boyle sıstem yerın dıbıne batsın.Burda dogmakla 1-0 hayata yenık baslıyosun

Hatice senel
Hatice senel - 2 yıl Önce

Slm neden ssk olmadan doğan çocuklar sayılmıyor onlarada hak verilse çok iyi olur