Askerlik 2 Aya Düşürülüyor: Gündemi Karıştıran İddia!

Bedelli askerliğe ilişkin süreç hala devam ederken; gündemi karıştıran iddialardan birisi de askerlik süresinin 2 aya düşürüleceği yönündeki ifadeler oldu. Askerlik süresi hakkındaki iddialar ve detaylarına haberimizden erişim sağlayabilirsiniz...

Askerlik 2 Aya Düşürülüyor: Gündemi Karıştıran İddia!

Bilindiği üzere bedelli askerlik tartışmaları uzunca süreler devam etmiş, kararın tamamlanmasının ardından sonlanmamış, hatta gündemi günlerce tartışmalarıyla meşgul etmişti. Karardan sonra başvurular alınmaya başlandı ve artık bedelli askerlik uygulaması için son günlerin içinde bulunuyoruz. Bedelli askerliğe ilişkin süreç devam ederken, normal askerlik süreleriyle alakalı bir iddia da gündemi karıştırdı.

Ortaya atılan iddia da normal askerlik süresinin 2 aya çekileceği, konuyla alakalı kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan' ın vereceği ifade edildi. Açıklamasında asker sayısının her yıl arttığını, asker almak konusunda bir kontenjan olduğunu ve bu sayısının her yıl 300 bin kişiyle sınır olduğunu aktaran AK Parti vekili Mustafa Elitaş " 750 - 800 bin her yıl askerlik çağı gelen kardeşimiz var. TSK'nın yılda 300 bin asker alma kapasitesi var. Ya TSK'nın 4 ayda bir yapılan devrelerini 3 ayda bire düşürerek askerlik süresini kısaltmak ya da Başbakanımızın dediği gibi bedeli mukabilinde askerliğini ifa etmiş saymak. Sanırım yeni hükümetin ilk gündemlerinden biri bu kanun olarak gelecek. Bu işlerin hükümetle uyumlu olarak yapılması gerekir. " şeklinde konuşmuştu.

Askerlik süresi 2 ay mı olacak? İşte detaylar

Milliyet Gazetesi Yazarı Karakuş tarafından ortaya atılan bir iddiaya göre askerlik süresinin 2 aya indirileceği, yeni sistemin bedelli askerliğe ihtiyaç duyulmayacağı bir sistem olduğunu aktardı.  Açıklamasında hem uzun hem de yeni kısa sistem askerliğin gündemde olduğunu, isteyenlerin hangi askerlik tipinde bulunacağını karar verebileceği yönünde bir sistem olduğunu ifade etti.

Kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek

Askerlikle alakalı gündeme bomba gibi düşen sürenin kısaltılacağı iddialarının yanıtına dair Cumhurbaşkanı Erdoğan' ın karar mercihi olduğu ve konuyla alakalı kararın verilmesinin ardından kamuoyu gündemine yansıtılacağı belirtiliyor. Eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan onay verirse, isteyenler 2 ay askerlik yapacak ve yapmadığı her ay askerlik için asgari ücret kadar ödeme yapacak. İsteyenler uzun dönem askerliğini yapacak ve devletten asgari ücret alacaklar.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat yıldırım
Murat yıldırım - 2 yıl Önce

Askerlik 2 aya düşecek diyorsunuz da biz peki neden 15 ay yaptık 12 bile çok az en az askerlik süreleri 15 ay olmalı ben 15 yaptım şimdide uzmanlık istiyorum lise kpss çıktı ben orta okul mevzunuyum çok girmek istedim ama olmadı nasip

Gökhan yazıcı
Gökhan yazıcı @Murat yıldırım - 2 yıl Önce

Yapmasaydin sana bizmi yap dedik sigira bak hele. Yürü git temizlil şirketine gir çalış baska bi ise yaramazsin

Elixir e yanıt olarak
Elixir e yanıt olarak @Murat yıldırım - 2 yıl Önce

Elixir Asıl sana 3 yıl askerlik yaptırmalı anca adam olursun sen birde utanmaktan bahsetmişsin sen asıl utanmadan rencide ediyorsun insanı o arkadaş genel konuşmuş 2 ay olayı eğitimliye değil herkese 2 ay eğitim almışsın ama daha konuyu anlamıyorsun!

Türkiye
Türkiye @Murat yıldırım - 2 yıl Önce

Eğitim diyen arkadaş öncelikle merhaba ;Sen ki burda kardeşimin eğitim seviyesini aşağılayarak kendin eğitim aldın diye yükseldiğini falan mı sanıyorsun aksine sen eğitim almışsın ama boşa insanlığın eğitimi eksik kalmış sende aldığın eğitimi unut.

elixir
elixir @Murat yıldırım - 2 yıl Önce

sen okumadığın için 12 ay yaptın bana kalsa sen 25 ay yapmalıyıdın sizin gibiler anca eğitilir 25 ayda çünkü.Kalkmış eğitimli adamlarla kendini bir tutuyorsun birde utanmadan !!!

Mali
Mali - 2 yıl Önce

Şimdi bu gerçekleşirse herkes 2 ay mı askerlik yapacak baska sitelerde yazmiyor araştırdım.