Asgari Ücreti 19 Bin TL’ ye Yükselten Ülkede Tansiyon Düştü

İsviçre’deki Ticino Kantonu Meclisi’nde asgari ücret görüşmesi gerçekleşti. Asgari ücretin 19 Bin TL şeklinde yeniden belirlenmesi tansiyonları düşürdü.Detaylar haberdedir.

Asgari Ücreti 19 Bin  TL’ ye Yükselten Ülkede Tansiyon Düştü

Asgari ücret düzenlemesi, İsviçre’deki Ticino Kantonu Meclisi’nde yeniden ele alındı. Ticino Kantonu Meclisi, İtalya’dan gelen işçi alımının artması ile beraber yeni işçi maaşlarında yeni bir düzenleme gerektiği kanısına vardı. Bir göçmen krizi olarak başlayan süreçte İtalyan işçiler ucuz iş alımı ile çalışmaya başladı. Bu durum Ticino Kantonu Meclisi’nin gündemindeydi. Ticino Kantonu Meclisi, İtalyan işçilere bir önlem olarak asgari ücreti artırma kararında ortak kanıya vardı. Göçmen işçilere önlem olarak yapılan asgari ücret için belirtilen rakam 19 bin TL oldu.

Asgari Ücretinin Yükselme Nedeni?

Ülkenin genel gündeminde olan asgari ücret, yeni düzenleme ile 19 bin TL olarak belirlendi. İsviçre hükümeti kendi vatandaşlarını göçmen krizinden korumak amacı ile en ucuz iş gücü için bile 19 bin TL verilmesini uygun gördü. İsviçre’de bulunan fakat İtalyancanın çok daha yoğun konuşulduğu kantonu ile sınırı aşan birçok İtalyan, iş gücü nedeni ile ülke değiştirmektedir. Bu durum da İsviçre hükümeti en düşük asgari ücret için saatine 20,25 yani aylık ücrette 3 bin 200 İsviçre Frangı olarak yükseltmeye gitti. Bu durum Türk lirası ile 19 bin TL civarındadır. İsviçre’ de yaklaşık 70 bin İtalyan bulunmaktaydı ve bu sayının her geçen gün artması ile İsviçre halkı durumdan rahatsızlığını belirtmeye başladı. Bu ayrımı en iyi şekilde düzenleyen İsviçre, yeni düzenlemede onayını Ticino Kantonu Meclisi tarafından Ticino’ da aldı.

YORUM EKLE