Annelere Bin 300 TL Destek! Kimler Yararlanabilir?

Çalışan annelere bakıcı desteği kapsamında 1 300 TL yardım yapılacağı ve yardım başvurularının 13 Kasım günü başlayacağı belirtildi. Detaylar haberdedir.

Annelere Bin 300 TL Destek! Kimler Yararlanabilir?

Geçtiğimiz günlerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklanan annelere bakıcı desteği ile çalışan annelere bin 300 TL çocuk yardımı yapılacak ve kadın istihdamına destek sağlanacağı ifade edilmişti.

Bakan Duyurdu

Bakan konu ile ilgili "Projemize, Ankara, İstanbul ve İzmir'de çocuğuyla birlikte ikamet eden, sigortalı işçi statüsünde tam zamanlı çalışan, 0-24 aylık çocuğu olan ve 0-36 ay çocuk bakımını kapsayan eğitim aldığını diplomayla veya İŞKUR, Mesleki Yeterlilik Kurumu ya da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifika ile ispatlayan bakıcı istihdam eden anneler başvurabilecek. Çalışan anne desteği kapsamında aylık yaklaşık 1300 lira (200 avro), engelli çocuğu olan annelere ise aylık 1625 lira (250 avro) civarında mali destek sağlanacak. Bu destek anneler üzerinden belgeli bakıcılara aktarılacak. Proje desteği 3 yıl devam edecek" ifadeleri ile projeyi açıklamıştı.

ŞimdilikAnkara, İstanbul ve İzmir'de Uygulanacak

İlgili proje kapsamında şimdilik sadece Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde uygulamaya konulacak olan projenin daha sonra farklı illerde de uygulamaya konulması bekleniyor. Ankara, İstanbul, İzmir'de 0-24 aylık çocuk sahibi olan sigortalı annelerin yararlanabileceği projeyle, 3 bin 700 anneye bakıcılara aktarılmak üzere her ay 1300 lira çocuk bakım desteği verilecek.

Kimler Yararlanacak?

Bakanlık tarafından sağlanacak olan destekten için Ankara, İstanbul ve İzmir'de yaşayan ve 0-24 aylık çocuk sahibi olan anneler yararlanabilecek.

Başvurular Bugün Başlıyor

İlgili destek için başvurular internet üzerinden e-devlet şifresi ile yapılabilecek. Selçuk tarafından yapılan açıklamada ön kayıtların 13 Kasım Çarşamba saat 14.00'te alınmaya başlanacağı, kesin kayıtların ise 26 Kasım Salı alınacağı ifadeleri ile kayıt hakkında bilgi verildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2019, 20:41
YORUM EKLE