Alt Öğrenime Atama Hakkı ve KPSS'ye Girme İmkanı Verilsin İsteniyor!

Çift diplomaya sahip öğrenciler alt öğrenime atama ve kamu kurumlarına KPSS ile girme imkanı tanınsın isteniyor. Peki detaylar nedir?

Alt Öğrenime Atama Hakkı ve KPSS'ye Girme İmkanı Verilsin İsteniyor!

Ülkemizde milyonlarca aday kamu kurumlarına girebilmek için mezuniyet düzeylerinden Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS'ye girmektedir. Buna göre adaylar lise, ön lisans ve lisans mezuniyet gruplarından KPSS'ye girmekte olup elde ettikleri puanlar ile açıktan atama ya da merkezi atama ile kamuya atanmaya çalışmaktadır.

Buna göre yine pek çok aday alt öğrenimden de eğitim görmektedir ancak iş Kamu Personeli Seçme Sınavına girmeye geldiğinde alt öğrenime adaylar girememekte ve alt öğrenim üzerinden atanamamaktadır. Pek çok aday alt öğrenimden atama hakkı elde etmek ve alt öğrenimden KPSS'ye girme imkanını almak istiyor.

ALT ÖĞRENİMDEN ATAMA OLACAK MI?

Buna göre Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM'nin resmi internet sitesinde bulunan sıkça sorulan sorular bölümünü de dikkatli bir şekilde adaylar okursa alt öğrenimden sınava girilmediği ve atamanın olmadığı görülmektedir. Alt öğrenimden KPSS'ye girmek için adayların üst öğrenimden KPSS'ye girmemesi ve alt öğrenim KPSS puanı ile iki sene boyunca bir kamu kurumuna girmesi gerekmektedir.

Örneğin bir aday hem ön lisans hemde lisans mezunu ve henüz hiçbir KPSS'ye girmedi. Alt öğrenimden atanmak istiyorsa adayın ilk olarak ön lisans KPSS'sine girmesi gerekir. Eğer lisans KPSS'ye girerse alt öğrenim hakkı direkt olarak yanacaktır. Alt öğrenim ön lisans KPSS'den adaylar sınava girerse elde ettiği puan ile kamuya iki sene boyunca girme hakkı mevcuttur. İki sene içerisinde aday kamuya giremezse alt öğrenim hakkı yanmaktadır. Pek çok aday imza kampanyaları ile alt öğrenimden de sınırsız şekilde atanmak istemektedir.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2018, 23:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Q daha önce
Q daha önce - 4 yıl Önce

12 12.12.sezon 2