Acil 70 Bin Personel Alınacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık’ın yaptığı açıklamaya göre nitelikli 70 bin bilişim uzmanı alınacak. Kocaeli Üniversitesi, Bunun için Gebze Teknik Üniversitesi ve İŞKUR iş birliğiyle düzenlenecek olan sertifika programının ardından acil olarak nitelikli 70 bin bilişim uzmanı alınacak. İşte ayrıntılar…

Acil 70 Bin Personel Alınacak

Acil 70 Bin Personel Alınacak

Bir televizyon kanalında açıklama yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, üniversite mezunu işsizlere iyi bir haber verdi. Programda ülkenin bilişim ve yazılım alanında geldiği durumu değerlendiren Işık, acil olarak 70 bin bilişim uzmanına ihtiyaç olduğunu belirtti. 2023 yılına kadar ihtiyaç olan bilişim uzmanı sayısının 70 binin üzerine çıkacağını dile getiren Bakan Işık, İŞKUR ile yaptıkları çalışma kapsamında bu ihtiyacı öğrencilere kodlama dersi vererek karşılayacaklarını söyledi. Kocaeli Üniversitesinden mezun olan ve işsiz olan bilişime yatkın gençler için Eylül ayında sertifika programı başlatacaklarını belirten Işık, bilişim uzmanı olmak için sadece diplomanın yeterli olmadığını söyledi. Acil olarak 70 bin Nitelikli bilişim uzmanı ihtiyacı olduğunu belirten Işık, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi ve İŞKUR iş birliği ile sertifika programı düzenleyeceklerini söyledi. Sertifika programına katılanlara İŞKUR tarafından 35 lira cep harçlığı verilecek. Üniversite mezunu genç işsizler arasında bu kursları yaygınlaştıracaklarını belirten Bakan Işık, İlk etapta yüzlerle başlayacaklarını daha sonra ise sayıyı binlere çıkaracaklarını belirtti.

Bakan Işık açıklamalarında daha önce belirttiği kodlama derslerine de değindi. Kodlama derslerinin sadece iyi bilgisayar kullanmakla ilgili olmadığını söyleyen Işık, bireyin sistematik düşünceyi kazanması için de bu dersin önemli olduğunu vurguladı. İnsanın hayatının her alanında problem çözmeye ihtiyaç duyduğunu belirten Işık, kodlama dersinin liselerde zorunlu olmasını arzuladıklarını belirtti.

YORUM EKLE