ABD'de Türkler İçin Oy Kullanma İşlemleri Başladı!

ABD'deki Türkler sandık başına gitti. Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde oy kullanma işlemi başladı. Gurbetçiler, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'ne giderek 1 Kasım Genel Seçimleri için oy kullanmaya başladılar.

ABD'de  Türkler İçin Oy Kullanma İşlemleri Başladı!

ABD'deki Türkler sandık başına gitti. Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde oy kullanma işlemi başladı. Gurbetçiler, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'ne giderek 1 Kasım Genel Seçimleri için oy kullanmaya başladılar.

 

ABD'de yaşayan yaklaşık 91 bin seçmen, bugün saat 10.00'da oylarını kullanmaya başladı. Türk vatandaşları, seçimde başkent Washington'ın yanı sıra New York, Los Angeles, Chicago, Houston, Boston ve Miami olmak üzere toplam 7 şehirde oy kullanacak. Oy verme işlemi 25 Ekim akşamına kadar sürecek.

Başkent Washington'ın yanı sıra Virginia, Maryland ve West Virginia eyaletlerinden kayıtlı 14 bin seçmen de Washington Büyükelçiliği'nde oylarını kullanıyor.

Sabah erken saatlerde büyükelçiliği gelen Tuğba Öncü, elçilikte ilk oy kullananlardan biri oldu. "Demokratik hakkını kullanmak için Philadelphia'dan yaklaşık 3 saat yol katederek geldiğini" belirten Öncü, "Uzak bir yerden geliyorum ama gelmem lazımdı, oy kullanmak için üç buçuk saat yol katettim. İnşallah Türkiye'miz için en hayırlısı, en iyisi olur" dedi.

Çocuğuyla birlikte oy kullanmaya gelen Metin Çetin ise demokratik hakkını kullanmak için erkenden elçiliğe geldiğini söyledi. Çetin, "Oyumuzu kullandık, inşallah Türkiye için, çocuğumun geleceği için hayırlı olur" diyerek duygularını dile getirdi.

AK Parti Washington Sorumlusu Bilal Tepe de, oy kullandıktan sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ABD'de yaşayan Türk vatandaşlarına demokrasinin kendilerine tanıdığını söz hakkını kullanma çağrısında bulundu.

Tepe, seçimler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından bir tanesidir ve aynı zamanda demokrasinin vatandaşlara tanıdığı bir söz hakkıdır diyerek, seçim sürecinin barış ve huzur ortamında geçmesini, sonucunun da vatanımıza milletimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz" dedi.

CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan da "ABD'de 7 farklı şehirde 9 gün boyunca oy kullanacağız" diyerek, Amerika'da yaşayan Türk vatandaşlarına oy kullanma çağrısında bulundu.


RANDEVU ALMAK GEREKMİYOR

ABD'de yaşayan seçmenler, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) belirlediği, 25 Ekim'e kadar saat 10.00 ile 19.00 arasında randevu almadan oy kullanabilecek.

Seçmenler, oy verme işlemi sırasında mutlaka üzerinde TC kimlik numarası yazan kimlik bulundurması gerekiyor.

Üzerinde TC kimlik numarası olmayan kimlik veya pasaportla gelmeleri halinde seçmenler, büyükelçilikte fotoğraflı nüfus kayıt örneği alarak oy kullanabilecek. Nüfus kayıt örneğinin çıkarılabilmesi için de hafta sonu dahil konsoloslukta bir kişi görevli olacak.

OYLAR ÖZEL GÜVENLİKLİ ODALARDA SAKLANACAK

Oyların sayımı yurt dışında yapılmayacağından sandıkların teslimi için saklama kurulu oluşturulmuş durumda. Sandık kurulu üyeleri, her akşam oy kullanma saati bittiğinde oy zarflarını sayıp tutanağa kaydedecek, torbalara koyup mühürleyecek, saklama kuruluna teslim edecek. Saklama kurulu da oy torbalarını güvenlikli özel odada saklayacak.

Seçimlerin sonuçlanmasının ardından diplomatik torbalara konulacak oylar, kuryelere teslim edilerek Türkiye'ye gönderilecek.

YORUM EKLE