51 Farklı İl Bütünşehir Olacak! Bütünşehir Nedir? Hangi İller Bütünşehir Olacak?

Türkiye geneli 51 farklı ilin bütünşehir olması bekleniyor. Peki bütünşehir nedir? Hangi şehirlerin bütünşehir olacağı duyuruldu.

51 Farklı İl Bütünşehir Olacak! Bütünşehir Nedir? Hangi İller Bütünşehir Olacak?

Ülkemiz de bilindiği üzere büyük şehir olabilmek için ilin nüfusunun milyonu geçmesi gerekmekteydi. Ancak şehirlerin daha hızlı ve iyi bir şekilde gelişebilmesi için nüfus şartı 750 bine kadar düşürüldü. Buna göre büyük şehir olmak için nüfus şartının daha da azaltılması beklenirken şimdi kamuoyuna bütün şehir kavramı düştü.

Buna göre Türkiye geneli 51 farklı ilin bütünşehir olması bekleniyor. Peki hangi şehirler bütünşehir olacak, bütünşehir nedir, bütün şehirin avantajı ve dez avantajı nedir.

BÜTÜNŞEHİR NEDİR

Bütün şehirin büyük şehir yönetimi ile benzer yanları bulunuyor. Ancak bir birine yakın olan küçük iller büyük illere bağlanmış olacak. Örneğin Aksaray ile Niğde'nin birleşmesi ve Niğde'nin Aksaray Bütün Şehir Belediye Başkanlığına bağlanması bekleniyor tabi bu sadece bir örnektir.

Buna göre bütün şehir belediyelerinde beldeler olmayacak, köyler mahalleye çevrilecek ve itfaiye, zabıta ile imar yetkisi bütün şehire bağlanacak. Örneğin küçük bir il bütün şehire bağlandığında bu yetkiler bütün şehire bağlanacak ve az nüfuslu belediyeler zabıta, itfaiye, imar yetkisi gibi konularda bütün şehir ile beraber çalışacak.

Türkiye geneli toplam 51 ilin bütünşehir olması bekleniyor. Hangi illerin bütünşehir olacağını öğrenmek istiyorsanız aşağıda belirtilen linki takip ederek detayları öğrenebilirsiniz.

51 BÜTÜNŞEHİR OLACAK İL LİSTESİNİ BURADAN GÖREBİLİRSİNİZ

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet
ahmet - 2 yıl Önce

"Belediye hizmetlerinin daha etkin yürütülmesi için önümüzdeki dönemde beldelerin kaldırılması planlanıyor. Büyük beldeler ilçeye dönüştürülürken küçük olanlar köy ya da mahalle kabul edilecek." 2016 Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) verilerine göre Türkiye'nin 5000 altında olan 56 ilçe vardır. En küçük İlçe Yalıhüyük'tür. Konya-Yalıhüyük 1509, Bingöl-Yayladere 1741, Eskişehir-Han 1946, Rize-Hemşin 2163, Kırıkkale- Çelebi 2151 kişidir. Büyükşehir ilçeleri de bütünşehir yasasında kapsamında kapatılacak olan belde ve ilçelerin sayısı baya artacaktır.2019 yerel seçimlerinde 'bütünşehir' düzenlemesinin uygulanabilmesi için, yasal çalışmanın 25 Mart 2018 tarihine kadar yapılması gerekiyor. Koordinasyon sağlanacağı için yapılacak düzenleme faydalı olacak mı olmayacak mı hep birlikte göreceğiz.