5 Yıldır Atama Yapılmıyor! İMD Alımlarında Sertifika Geçerlilik Süresi Uzatılırmı?

İŞKUR iş ve meslek danışmanı alımları için ilan yayımlandı. Türkiye İş Kurumu personel alımı ilanı yayımlanması ardından uzun zamandır atama bekleyen İMD adayları atamaya sevindi. Bazı adaylar ise İMD sertifikasında geçerlilik süresinin uzun zamandır atama yapılmaması nedeniyle bitmek üzere olduğunu belirtmekte. İMD alımlarında sertifika geçerlilik süresi uzatılır mı?

5 Yıldır Atama Yapılmıyor! İMD Alımlarında Sertifika Geçerlilik Süresi Uzatılırmı?

Bilindiği gibi ilk kez AB uyum yasaları ile yeni bir meslek haline gelen İş ve Meslek Danışmanları  uzun zamandır atama beklemekte. Yaklaşık beş yıldır ataması olmadığı için adaylar seslerini duyurmakta ve alım yapılmasını istediklerini yinelediler. Çalışma ve Soyal Güvenlik Bakanlığına bağlı İŞKUR İMD alım ilanı yayımladı. 1.141 İMD alımında başvurular halen devam ediyor. Adaylar İMD alımlarında belge süresi için yeni bir düzenleme yapılmasını istiyor.

İMD adayları sertifika süresi için yeni bir düzenlemenin yapılması istiyor. Yaklaşık dört üniversite İMD sertifikası vermekte. Uzun zamandır atama yapılmaması nedeniyle iş alamayan meslek haline gelen İMD adayları sertifikaların geçerlilik süresi bitmek üzere olduğunu belirtmekte.

BELGE YENİLEME YAPILMASI GEREKMEKTE

Adaylar başvurularında yerleştirme listelerin yayımlanmasından 10 gün içerisinde belgelerini teslim etmeleri gerekiyor. Belge süresi dolan adayların sertifilarını yeniletmeleri gerekiyor. 5 yıl geçerliliği bulunan belgelerin bitiş tarihinden 5 ay önce yenileme başvurusu yapılabiliyor. Belgelerin geçerlili biten adaylar yenileme için başvuru kabul edilmemekteler (Yönetmelik Md5) Buna göre Belge yenileme yapmayan ve sertifikaların geçerlilik süresi tamamlanan adaylar başvuru şartlarını taşımamaktalar. İMD geçerlilik süresi dolan adaylar mağdur olmamak istiyor.

İŞİN OLSA

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2018, 23:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
serap
serap - 3 yıl Önce

Belge sureleri 5 yildir alim yapilmasini bekleyen imd adaylari icin kesinlikle uzatilmali xunku gercekten yenileme sinavlarina hakli nedenlerle giremeyenler var tamda alimlarin yapildiggi donemde gecerlilik suresi dolan adaylar magdur birakilmamali 2013 te belge alan aradan gecen 5 yilda hic alim yapilmayan adaylar icin ayri bir yenileme sinavi acilmali yada gecerlilik suresi uzatilmali

Murat
Murat - 4 yıl Önce

Keşke uzatilsa

aday imd
aday imd - 3 yıl Önce

Sertifika geçerlilikleri bitmek üzere ve sertifikalar yenilenmezse göreve atansalar bile sözleşmelerin feshedileceği yazıyor. yıl bekledikten sonra düştüğümüz durum hiç iç açıcı değil. 2013 ve 2014 sertifika çıkışlılara 1 yıl ek süre verilmeli. Yoksa belge yenileme sınavları zaten yetkili kurumların insiyatifine kalmış.