4D Taşeron İşçilere Mali ve Sosyal Haklar Müjdesi! Tayin Düzenlemesinde Beklenenler!

Kamu kurumlarında çalışmaya başlayan taşeron işçi 4D sürekli kadroda görev yapmaya başladı. Buna göre Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde gelecek müjdeli haberler neler olacak merakla bekleniyor.

4D Taşeron İşçilere Mali ve Sosyal Haklar Müjdesi! Tayin Düzenlemesinde Beklenenler!

4/D' li Taşeron İşçileri İçin Müjdeli Haber Var!

Resmi Gazete' nin yayınladığı yazıya göre 4/D' li taşeron işçilerine yeni haklar tanınacaktır. Mali ve Sosyal alanlarda taşeron işçilerinin rahatlaması sağlanacaktır. Taşeron işçileri için 31 Ekim 2020 de müjdeli haber verilecektir. Bu tarihte hem yeni haklar için görüşmeler yapılacak hem de mevzuat da düzenlemeler söz konusu olacaktır. Tüm taşeron işçileri görüşmeler sonucu alınacak kararı heyecan ile bekliyor.

Taşeron İşçilerin Beklediği Düzenlemeler!

4/D' li taşeron işçileri tasarı düzenlemesine göre tayin hakkını istiyor. Eşi kamu hayatına devam eden kişiler için açılan dava sonucu tayin durumu söz konusu olacaktır. Mahkemenin konu ile ilgili verdiği kararda 4/D' li taşeron işçileri kamuda hizmet veren eşlerinin yanına tayini gerçekleşmesi yönündedir. İller arası tayinde eşlerin kamuda hizmet vermesi gerekmektedir. Ayrıca tayin hak düzenlemesi hakkın bazı olasılıklar söz konusudur. Bunlar;

  • Hem il içerisinde hem de il dışına tayin hakkının gelmesi,
  • Eşlerden biri kamuda hizmet veriyor ise aile birliğinin bozulması durumunda taşeron işçisine tayin imkanının sağlanması,
  • Kurum içerisinde tayin hakkının gelmesi,

2020 yılında 900 bini aşkın taşeron işçisi kamuya geçiş yapmıştı. Aynı zamanda ye haklar için tasarı düzenlemesi hala devam ediyor. 4/D’ li taşeron işçilerini kapsayan TİS görüşmeleri için müjdeli haber kısa sürede gelecektir. Mali ve sosyal haklar hakkında ilgili kurumdan açıklama geldiği an siz değerli okurlarımızı bilgilendireceğiz. Taşeron işçi düzenlemeleri, toplu iş sözleşmesinde son gelişmeleri anında öğrenmek için işin olsa sosyal medya hesaplarını takip etmeyi unutmayınız.

İŞİN OLSA

YORUM EKLE