45 Meslekte Erken Emeklilik! Hangi Meslekleri Kapsıyor?

SGK tarafından 45 meslek için erken emeklilik müjdesi geldi ! Yıpranma payı ve diğer detaylarla ilgili güncelleme geldi. Haberin detayları haberde.

45 Meslekte Erken Emeklilik! Hangi Meslekleri Kapsıyor?

Birçok kişinin hayalini kurduğu emeklilikte SGK tarafından bazı mesleklere erken emeklilik şansı tanındı. Buna göre bu meslek gruplarında çalışanlara daha az bir yıl şartı ile emekli olma şansı tanımış olup ilgili mesleklere ait detaylar ve bilgiler ise haberimizin devamında yer alıyor.

Normal Emeklilik Şartları Nelerdir?

Ülkemizde emekli olmak isteyen bireylerin sağlaması gereken birtakım şartlar bulunmakta olup bunlar ilgili prim gün sayısını tamamlamak, sigorta başlangıç tarihlerini sağlamak ve kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 yaşını bitirmiş olmak şartları yer almaktadır.

Özel Mesleklerde Emeklilik

Bazı meslekler SGK tarafında ilave hizmet sayılmakta olup bu mesleklerde çalışanlar fiili hizmet zammı alarak çalıştıkları sürenin belirli bir oranı ilave hizmetten sayılabilmekte aynı zamanda belirli bir kısmı da emeklilik yaş hadlerinden düşülerek erken emekli olma şansı sunmaktadır.

Erken Emeklilik Olan Meslekler

Fiili hizmet süresi zammı, yararlanmaya hak kazanan sigortalılar için 5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden sonra Kanunda belirtilen işyeri ve/veya işlerde geçen çalışma sürelerinin her 360 günü için; 60 gün eklenecekse (FHSZ kapsamında çalışılan gün sayısı x 60/360), 90 gün eklenecekse (FHSZ kapsamında çalışılan gün sayısı x 0,25),180 gün eklenecekse (FHSZ kapsamında çalışılan gün sayısı x 0,50), formülü uygulanarak hesaplanmaktadır.

Tam meslek listesi için: https://www.isinolsa.com/gundem/erken-emeklilik-mujdesi-hangi-mesleklerde-erken-emeklilik-geliyor-h29207.html

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sümbül Öymen
Sümbül Öymen - 2 yıl Önce

Eyt haklmlzl verin yeter artık 1993 giriş pirimim 4500 yaş47ben nasıl emekli olabilir iyim magnet tlp merkezinde çalştlm yllardlr tekstil firmaları da çalştlm yllardlr sigorta larlmlzl yapmadılar ben nasıl emekli olabilir iyim

GÜRHAN E
GÜRHAN E - 2 yıl Önce

EMEKLİ

Nureddin Akdağ
Nureddin Akdağ - 2 yıl Önce

Özel G.V.G, KONFEKSİYON

size ne
size ne - 2 yıl Önce

ne yazdınız öküzler ne okunacak

baro
baro - 2 yıl Önce

avukatlar için emeklilikte serbest çalışanların kamu çalışanları ve mesleği devam ettiren calışma arkadaşlarıyla eşit haklar düzenlenmesi gerekli.. 25 yıl serbest avukatlık yapan bir avukat magdur edilmemelidir