"4 Aralık Kuralı" Nedeniyle Kadro Alamayan Taşeron İşçilere Kadro Verilecek mi?

Taşeron kadro düzenlemesinin tamamlanması üzerinden kadro alamayan taşeron işçiler umutlarını sürdürüyor. 4 Aralık sonrasında işe alınan taşeron işçilere kadro verilecek mi? Seçim öncesi hangi taşeron işçilere kadro verilebilir?

"4 Aralık Kuralı" Nedeniyle Kadro Alamayan Taşeron İşçilere Kadro Verilecek mi?

Taşerondan kadroya geçiş düzenlemesi 2017 yılının son aylarında tamamlandı ve Türkiye genelinde tüm il ve ilçelerde 90 günlük süreçte 900 bine yakın işçi kadroya geçti. Taşeron iken hizmet sözleşmesi nedeniyle çalışmayan, emeklilik hak eden ve 4 Aralık tarihinden sonra işe başlayan işçilere kadro verilmedi.

Diğer kadro alamayan işçilerden bir tanesi de KİT'ler çalışan işçiler oldu. Tüm bu çalışanların kadro alıp alamayacağı konusunda işin olsa sitemize karoya geçme taleplerini belirterek iletmekteler. 4 Aralık sonrası çalışan taşeron işçilerin kadroya geçip geçmeyeceği merakla takip etmekteler.

4 ARALIK KRİTERİ İÇİN ÇALIŞMA VARMI?

696 sayılı KHK hükümlerinde sürekli işçi statüsüne geçiş yapan işçilerin kadro değerlendirmesi 2 Ocak tarihinde başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının çıkarmış olduğu genelge ve diğer hükümlerde 4 Aralıktan sonra çalışanların bu kapsamda olmayacağı belirtildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU, bu kriterin nedeninin bazı çalışanların haklarını güvence altına almak bu süreden sonra işten çıkarma nedeniyle mağduriyetlerin yaşanmasının önüne geçmek olduğunu pek çok kez açıkladı. Bu nedenle 4 Aralık kriterinden herhangi bir değişiklik yapılması ve yeniden bir çalışma yapılması gündemde bulunmadı.

KİT İŞÇİLERİ İÇİN KADRO!

KİT çalışanların kadroya geçiş için yeni bir açıklama bekleniyor. Bilindiği gibi Hazine Müsteşarlığı ile ÇSGB ve KİT temsicilerinin oluşturduğu yetkilier bir çalışma yapmış ve bu çalışmayı Başbakan Binali YILDIRIM'a sunmuşlardı. KİT çalışanların kadroya geçiş için nasıl bir süreç yaşanacağı merakla beklenmektedir.

KADRO GELECEK Mİ?

Diğer yandan çalışan işçilerin kadroya geçmek için talepleri gerek sosyal medya üzerinden ve sitemizden taleplerini belirterek kadroya geçmek istediklerini aktarmaktalar. İşin olsa ekibi olarak seslerini duyurduğumuz işlerin kadro ile ilgili yeni bir gelişme olduğunda aktarmaya devam edeceğiz. 

4 Aralık Kriteri için ne düşüyorsunuz?

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2018, 00:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mağdur
Mağdur - 4 yıl Önce

4 aralığı kimi korumak için koymuşlar?
Asıl mağdur olan işsiz bırakılan 4 aralık sonrası taşeronlardır, herkezin maaşları işliyor, biz işlerimizden suçsuz yere çıkartıldık.
Var olan asgari ücretli işlerimizden Devletimiz bizi işe çağırdığı için tüm haklarımızdan vazgeçerek istifa ettik! Devletimize güvendik geldik başladık. Madem bazı hakları korumak istiyordular,
4 Aralık 2017 sonrası işçi alımını neden durdurun demediler kamu kurumlarına?
Bizileri bilerek ve isteyerek mağdur ettiler,
bir de bizleri suçlu ilan ettiler...
Suçumuz nedir Allah Aşkına?
4 aralığı duyup gelmişiz? Öyle diyorlar..
Madem böyle duyup kendimizi kamu'ya aldıracak gücümüz vardı, neden yıllardır girmemişiz?
Buna da bi cevap versinler.
Kamu kurumları 4 aralık 2017 de mi açılmış?
Araştırılsın istiyoruz, duyup mu gelmişiz? Yoksa devletimiz ihtiyaç sebebiyle bizleri işe mi çağırmış?Yargısız infaz edildik, MAĞDURUZ.

Ali yanık
Ali yanık - 4 yıl Önce

4 aralık sonrası çalışanlarada kadro verilsin. Yeniden düzenlensin. Magduruz.

4 ARALIK
4 ARALIK - 4 yıl Önce

"Doğum yapan kardeşlerimizin, askere giden kardeşlerimizin yerine kamu kurum ve kuruluşlarımızda geçici görev yapan personelimiz var. Haksızlıkları önlemek için 4 Aralık'ta çalışma kriterimiz var. Bunu bu geçici olan kardeşlerimiz için kaldırıyoruz. 4 Aralık'ta çalışmıyor olsa bile kamuya geçişleri sağlanacak" dedi ama kurumlar resmi yazı gelmeden işlem yapamıyor lütfen sesimizi duyun SAYIN BAKANIM...

4 aralik
4 aralik - 4 yıl Önce

4 aralik yasasını iyi araştırılması gerekmektedir çünkü biz 2012 yilin dan bu yana çalışmaktayız sadece ihale değişikliğinde 4 aralik sonra si giriş yapıldığı için bizler kadro alamadık ve işten çıkarıldık

Aşçı
Aşçı - 4 yıl Önce

17 yıldır taşeron olarak çalışıyorum kadro verilmedi 4 aralıkdakilerine işe girenler kadro alıyorlarmış adalet nerde osaman adalet oylarda ALLAHÜ teâlâ nedemış bir ayetde bana bir adım gelen ben on adım gelirim

Adalet nerde
Adalet nerde - 4 yıl Önce

En kısa zamanda kit işçilerine kadro verilsin seçimler gelmeden önce verilsinki oylarımız yanmasın

Isimsiz kit
Isimsiz kit - 4 yıl Önce

Bunlar bize kitlere kadro vermezler elbette surda secimlere ne kaldi bizde yapacaginizi biliriz

Elif
Elif - 4 yıl Önce

4aralık kırıterine takılan joker elemanlar ne olacak işinizden olduk simdi ne olacak