3600 Gün Prim ile Erken Emekli Olma Şartları Nelerdir?

SGK tarafından sağlanan şartlar ile birlikte birçok çalışan, belirtilen şartlara uyduğu taktirde erken emekli olma şansı yakalamaktadır. 3600 gün primi olan erkek ve kadınların emekleri olma durumları haberimizin detayında..

3600 Gün Prim ile Erken Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Günümüzde birçok kişi yaşı itibariyle daha geç emekli olma sorununu yaşamaktadır. Özellikle son zamanlarda Meclis gündemini de meşgul eden EYS durumu bulunmaktadır. 3600 günden önce emekli olmak isteyen vatandaşlara yönelik hazırlanan şartlar ile birlikte birçok kişi tahmin ettiği yaştan itibaren emekliye ayrılabilmektedir. 3600 günden önce  emekli olma koşulları arasında gösterilen en önemli şart 08.08.1999 tarihinden önce ve ya bu tarih itibariyle girişlerinin yapılması gerekmektedir. Bu tarih itibariyle erkeklerin 55, kadınların ise 54 yaşına gelmiş olduklarında emekliye ayrılmaktadırlar. Sigrota primi olarak belirlenen 3600 iş günü ise 31.12.2011 tarihinden önce doldurulmuş olmaktadır. 

Kadınlar için Emeklilik Şartları

Haberimizin giriş kısmında hem erkeklerin hem de kadınların emekli olma durumları hakkında genel bir bilgilendirme vermiştik. Şimdi ise kadınlar için belirlenen özel emeklilik durumları hakkında kısa bir bilgilendirme sağlıyoruz. Kadınlar için emekli olma durumları şu şekildedir; " 15 senelik sigorta süreleri tamamlanmalıdır. Çalışma süreleri yaklaşık olarak 3600 günlük prim ödenmiş olmalıdır. En geç 08.09.1999 tarihinden itibaren sigorta süresi başlamış olmalıdır. En geç 54 yaşında olmalıdırlar. 

Erkekler için Emeklilik Şartları

Erkeklerin de aynı kadınlar gibi emekli olma şartları hemen hemen aynıdır. Erkeklerde ki tek fark yaş olarak farklı bir duruma girmiş olmalılardır. Bu durumda 15 yıllık sigorta sürecini tamamlayan kişiler, devlet tarafından zorunlu tutulmaktadır. Erkekler için 3600 günden emeklilik şartları şu şekildedir; " 15 yıllık sigorta süreci tamamlanmalıdır. Çalışma süresince 3600 günlük prim ödemesi yapılmalıdır. 

Sigorta Maaşları

Her bireyin yaşına göre ve ödendiği prime göre sigortalı olmaları sonrasında alacakları maaş farklıdır. 3600 günden emeklilik için maaş ücreti 2000 yılı temel alınarak hesaplanmaktadır. 2000 yılından önce çalışma süresi daha fazla kişilerin maaş oranları da daha yüksek olmaktadır. 3600 günden emeklilik sağlayanların alacakları maaşlar; 1600 TL'den 1000 TL'ye kadar değişir. En çok maaş alan 31.12.1999 tarihinden önce çalışmaya başlayan kişilerdir.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2019, 23:47

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE