25 Yıl Evli Kalana Emeklilik! 1500 TL Maaş Ödeniyor!

25 yıl evli kalan ve herhangi bir geliri olmayan ev hanımları da artık emekli olabilecekler. İsteğe bağlı emeklilikten faydalanmak isteyen ev kadınları başvuru yapabilirler.

25 Yıl Evli Kalana Emeklilik! 1500 TL Maaş Ödeniyor!

Ülkemizde emekli olmak isteyen kadınlara geçtiğimiz yıl sonundan itibaren müjde olan bir gelişme de 25 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik şansı tanınmasıydı. Emekli olmak isteyen ev hanımlarına emeklilik hakkı tanıyan bu kanun teklifi Türkiye Millet Meclisi Başkanlığı’na sunulmuş olup teklif ile ilgili son detaylar da belli olmaya başladı. Özellikle gelir elde edemeyen ve iş bulamayan ev hanımlarına yönelik bu uygulama ile nihayet ev hanımları da emekli olabilecek. Peki bu emeklilik için istenen şartlar neler, nasıl başvuru yapılır? İlgili emeklilik hakkına dair detaylar haberin devamında yer alıyor.

Başvuru Şartları Neler?

İlgili emeklilik hakkından yararlanmak isteyen ev hanımlarının sağlaması gereken birtakım şartlar yer almakta olup bu şartları sağlayan ev hanımları emeklilik hakkı elde edebilecektir. Buna göre kanunda “Kanun kapsamında sigortalı olmayan kadınların evlilik tarihleri dikkate alınmak kaydıyla, evliliklerinde en az 25 yılı tamamlayan ve 50 yaşını doldurup hiçbir şekilde aylık ya da maaş almaya hak kazanmamış olanlar, bu kanun kapsamında belirlenen esaslar ile en az 7200 gün borçlanarak emekli olmaya hak kazanırlar” şeklinde açıklanmıştır. Aynı zamanda ev hanımlarının Sigortalı olarak herhangi bir yerde çalışmamak,Malullük ve yaşlılık aylığı almamak,18 yaşından büyük olmak,Herhangi bir gelire sahip olmamak şartlarını da sağlaması gerekmektedir.

Nasıl Emekli Olunacak? Nereye Başvurulacak?

Emekli olmak isteyen ev hanımlarına emeklilik hakkı veren kanun ile birlikte 25 yıl emekli kalan ve 7200 prim gün sayısını sağlayan 50 yaşından büyük olması şartları ile emekli olabilmekte olup bu kapsamda ilgili kanundan yararlanmak isteyenler bağlı bulundukları ildeki SGK müdürlüğüne başvurarak evlerinde yaptıkları işlerinden dolayı isteğe bağlı sigorta olmak istediklerini beyan eden dilekçeyle başvuru yapacak olup ödenecek olan prim tutarı ise 930 TL civarında belirlenmektedir.

İlgili emeklilik hakkından yararlananlara ödenecek olan en düşük emeklilik maaşı ise bin 500 TL olarak belirlenmiş olmakla birlikte özellikle yüksek emekli maaşı almak isteyenlerin ise son 3 yılda 4/A’ya geçmeleri ve primleri yüksek yatırması gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2020, 23:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşe
Ayşe - 2 yıl Önce

Nekadar toplu para yatırmamız lazım

Barış
Barış @Ayşe - 2 yıl Önce

Nereden baksan 200 bin TL yatırılması lazım

Sude
Sude - 2 yıl Önce

Yaş şartını biraz indirseniz olmazmi kırkbeş kirkyedi

sehnaz dene
sehnaz dene - 2 yıl Önce

sgk da haksizliga ugramis bir vatandasim 83 te sgk basladi calistigim yerler az odedi veya odemedi hep calistim ama daha 3000 gunum var emekli olamiyorum is bulamiyorum 35 YASIndan buyukleri ise almiyorlar ben 52 yasindayim benim gibi cok insan var devlet bizide dusunsun basta tarim iscileri cok madur devleti bizler ayakta tuttuk bizler olmasak herkes ac kalir 200 bin tl yi nerden bulcaz makul birsey olsun isci mutlu olsun o parayi ancak durumu iyi olanlar odeyebilir gariban isciye yine birsey yok cok sinir oluyorum psikolojim bozuluyor