25 İlde Bir Haftadır Vaka Görülmüyor! İstanbul'da Riskli İlçeler!

Koronavirüs vaka sayılarında düşüşler ile birlikte ramazan bayramı sonrasında normalleşme takvimi işletilmeye devam edecek. 25 ilde bir haftadır vaka görülmedi. İstanbul ilinde ise halen riskli.

25 İlde Bir Haftadır Vaka Görülmüyor! İstanbul'da Riskli İlçeler!

Türkiye genelindeki 25 ilde Vaka artışı durdu. Bu illerde Bir haftadır yeni enfekte olan hasta bulunmuyor. Ramazan Bayramı dört sokağa çıkma yasağı başladı. Buna göre 81 il genelinde 23 Mayıs ile 26 Mayıs tarihleri arasında bayram süresince kısıtlama devam edecek. Ramazan Bayramı'ndan sonra ise daha önce alınan tedbirler bir bir serbest bırakılacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Başkanlığında oluşturulan normalleşme takvimine göre süreç isteyecek. Normalleşme çalışmaları bayram sonrasında hız kazanacak. Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın yaptığı habere göre vaka sayısı 500'ün altına düşmesi ile birlikte yeni serbestlik kararları açıklanmaya devam edecek. Türkiye genelindeki 50 ilde vakalar 10'un altına indi. Bu illerde il pandemi kurullarınca alınacak kararlar devreye sokulacak. 25 ilde ise bir haftadır vaka görünmüyor. İstanbul'un hangi ilçede daha riskli;

EN RİSKLİ İL İSTANBUL;

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İstanbul bizim Wuhanımızdı açıklaması yapmıştı. Filyasyon ekipleri sayesinde kontrol altına aldık demişti. İstanbul'daki risk hala devam ediyor fakat vaka sayılarındaki artış azaldı. İstanbul'un hangi ilçesinde daha çok vaka var Küçükçekmece, Beylikdüzü, Bağcılar, Esenyurt ve Esenler ilçelerinde vaka diğer illere göre daha fazla. Türkiye genelindeki illerde Kocaeli ile Bursa, İstanbul takip ediyor. 65 yaşın üstündeki vatandaşlar için de yeni bir kısıtlama gündeme geldi. Bayram sonrasındaki yapılacak serbestlik çalışmalarında 65 yaş üstündeki vatandaşların alışveriş merkezleri, marketler, toplu taşıma araçları gibi yerlerde kısıtlamalar getirecek. Yeni kurallar konulacak riskli grupların yeni vaka artışına sebep olmayacak düzenlemelerle birlikte bu yaştaki insanlara bir serbestlik getirilmesi düşünür.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2020, 03:47
YORUM EKLE