2021 İKM (Gardiyan) Alımında Taban KPSS Kaç Puan ile Kapatacak?

2021 yılında CTE'nin infaz koruma memuru (gardiyan) alımı bekleniyor. Taban alım KPSS puanı kaç ile kapatır?

2021 İKM (Gardiyan) Alımında Taban KPSS Kaç Puan ile Kapatacak?

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü CTE her sene infaz koruma memuru eski ismi ile gardiyan alımı gerçekleştirmektedir. Alımlar Kamu Personeli Seçme Sınavı ile yapılmakta olup başvurabilmek için adayların KPSS P3'ten 70 ile üzerinde puan alması gerekiyor. Lise, ön lisans ve lisans mezunlarına ayrı ayrı kadrolar verilirken adaylar KPSS taban puanlarının kaç ile kapatacağını büyük bir merak ile bekliyor. Peki puanlar nasıl olur?

Taban Puan Kaç ile Kapatır?

Geçen sene mülakat girmeye hak kazanan adayların puanlarına bakıldığında lise, ön lisans ve lisans atamalarda puanların 71'e kadar düştüğü görülüyor. Nüfusu az ya da doğu illerinde puanlar böyle olurken büyük nüfuslu ya da batı şehirlerinde puanların 75 - 80 arasında değiştiği görüldü. Geçen sene 6 bin 743 kişilik bir atama oldu. Peki bu sene de ortalama 6 bin kişilik bir alım olsa puanlar nasıl kapatılır?

KPSS B grubu atamalarında çift yılların puanı kullanıyor. 2020 KPSS ile daha fazla bir atama oldu. Sadece 2 bine yakın İçişleri Bakanlığı ataması, 2 bine yakın ÖSYM merkezi ataması, 8 bin polis ataması, 500, KYK memuru ataması, 5 bin uzman ataması, 3 bine yakın subay ve astsubay ataması ve bine yakında açıktan atama oldu. Yani puanlar şu anda halen çok yüksek. Bu sebepten dolayı bu sene yine 6 binlik bir alım olursa KPSS taban puanının 80 ve üzerinde atama yapacağını ön görüyoruz. Çünkü KYK atamasında puanlar 85'den aşağı dahi inmedi.

Ancak 2022 yılında yapılacak olan CTE gardiyan alımında eğer KPSS öncesi bir alım yapılırsa o zaman puanların yeniden 75'e kadar düşeceğini ön görüyoruz. Çünkü o zamana kadar polis, asker, sağlıkçı, öğretmen, memur, mühendis, mimar, avukat, teknisyen, tekniker vb. gibi tüm atamalar yapılacağı için yüksek puanlı adayların yerleşeceği ve atamalarda da puanların azalacağını tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2021, 02:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tuğçe
Tuğçe - 12 ay Önce

Polislik 65 puanken gardiyanligin bu puanı cok sacma geliyor ustelik ortaogretim onlisans lisans puanlarinin 70 olmadi adil degil insanlar bosa mi universite okuyor

Hak kimin
Hak kimin - 12 ay Önce

gelsin 70 i zor alan lise mezunu lisansdan 70 alsın görelim ikisi aynı kefeye nasıl konur anlam veremiyorum çok yazık oluyor lisans mezunlarına

Öa
Öa - 12 ay Önce

Niye baslamıyo artık ve 6000 kusur alım oluyo bunlardan sadece 400 kısı en fazla kadınlara konteyjan acılıyor kadınlara daha fazla alım yapılmalı erkeklerın taban puan 74 vs oluyor fajat kadınların taban hep 80 kusur oluyor daha fazla kadın alınmalı

kerem adsız
kerem adsız - 12 ay Önce

İkm puanı 60 olsun

Esra
Esra - 12 ay Önce

80 çok fazla 70 olsa atama puanı çok iyi olur Sayın Bakanım sizden bu duruma el atacağınızı düşünüyoruz.Bu seferde umutlarimiz yıkılmasin lütfen lütfen..

melike Sen
melike Sen - 12 ay Önce

ya o zaman niye okuyoruz uni anlamadım bu nasil sistem

Ömür
Ömür - 12 ay Önce

Polislikte bile puan 65e düştü cte de hala 70 80 bu şartların iyileştirilmesi gerek ,Türk gençliği için bir adım da siz atsanız fena olmaz..

Muratt
Muratt - 8 ay Önce

Bu ülkede öğrencinin bir değeri yok varsa yoksa lise lise lise niye okuduk bilmiyorum