2020'ye kadar çin 150 roket atacak

2020'ye kadar her yıl Çin Uzay Bilim ve Teknoloji Şirketi 30 olmak üzere Uzun Yürüyüşü ve 150 taşıyıcı roket fırlatılacağını  Çen Şüeçuen, (Çin Uzay Bilim ve Teknoloji Şirketi Başkan Yardımcıs) açıkladı.

2020'ye kadar çin 150 roket atacak
2020'ye kadar her yıl Çin Uzay Bilim ve Teknoloji Şirketi 30 olmak üzere Uzun Yürüyüşü ve 150 taşıyıcı roket fırlatılacağını  Çen Şüeçuen, (Çin Uzay Bilim ve Teknoloji Şirketi Başkan Yardımcıs) açıkaldı.


Çin Uzay Bilim ve Teknoloji Şirketi Başkan Yardımcısı Çen Şüeçuen, 2020'ye kadar her yıl 30 olmak üzere toplamda çeşitli uydu misyonları çerçevesinde Uzun Yürüyüş (Long March) adlı 150 taşıyıcı roket fırlatılacağını açıkladı.

46 yıl önce ülkenin ilk uydusunu fırlatma yıl dönümü etkinlikleri öncesinde konuşan Çen, Uzun Yürüyüş taşıyıcı roket misyonunda ilk 100'e 37 yılda ulaştıklarını ancak en son ay başında gönderilen SJ-10 bilimsel uydu ile 226. Uzun Yürüyüş taşıyıcı roketinin görevi üstlendiğini vurguladı, ikinci 100'e ulaşmalarının sadece 7 yıl aldığını söyledi.               

Çen, insan uzay çalışmalarında ülkesinin sonradan gelmesine karşın bu alandaki diğer ülkeleri hızla yakalamakta olduğuna dikkati çekti.           
Çin'in 2016 yılı için navigasyon ve gözlemleme gibi çeşitli alanlarda 20 uydu gönderme misyonu bulunuyor. Çin, insanlı uzay programı kapsamında da ikinci uzay laboratuvarı modülü Tiengong-2'nin bu yaz fırlatılmasının ardından yıl sonuna doğru iki astronotun bulunacağı Şıncou-11 adlı uzay aracı gönderilecek ve Tiengong-2'de görev alacak.               

Uzun Yürüyüş taşıyıcı roketi serisinin yeni modellerinden ağır yük modeli Uzun Yürüyüş-5 ve orta büyüklükteki Uzun Yürüyüş-7 modeli de bu yılki uydu fırlatma görevlerinde kullanılacak.               

Çin, 2011'de gönderdiği Tiengong-1 ile uzay istasyonu projesine başlarken, üç kapsülden oluşan ilk uzay istasyonunu 2020'de kurmayı planlıyor.               

Öte yandan, Çin'in Mars keşif programı Ulusal Uzay İdaresi tarafından bugün onaylandı. Mars'a 2020 yılında uzay aracı, 2021 yılında keşif aracı gönderilmesi planlanıyor.               

Çin, Uzun Yürüyüş taşıyıcı roketiyle ilk uydusunu uzaya 24 Nisan 1970'te göndermişti. 

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE