2020 Asgari Ücrete 625 TL Zam

1 Ekim'de açılacak meclise götürülecek tasarılar içerisinde asgari ücret formülüde yer almakta.. Asgari ücret 2020'de ne kadar olacak? Asgari ücret zammı ne kadar? sorularına yanıt haberimizde..

2020 Asgari Ücrete 625 TL Zam

Aralık ayında görüşmeye başlanacak olan asgari ücret zammı, enflasyon oranlarının 2019 yılı içerisinde bir hayli yüksek çıkması ve asgari ücretin 2019 senesinın Ocak ayından itibaren sabit kalması yurttaşların piyasada alım yapabilme güçlerini bir hayli azalttı. Özellikle besin ve asli kullanım malzemelerinde gelişen fiyat artışları halkı zorlarken gözler 2020 asgari ücretlerine çevrildi. 

2020 Asgari Ücret Görüşmeleri

2020 senesi asgari ücret görüşmelerine Aralık ayında başlanacak. Asgari ücret saptama komisyonu doğrulusunda gerçekleşecek olan görüşmeler kapsamında yurttaşların bir senelik zam seviyesi belirlenecek. Bu komisyonda işçi sınıfı tarafını temsil etmek üzere Türk İş, işveren tarafını temsil etmek amacıyla TİSK ve hükümet adına Çalışma Bakanlığı olacak. Görüşmeler en az 3 ya da 4 toplantı olacak uyuşma sağlanamazsa bu sayı artacak. Zam görüşmelerinin Aralık sonu veya Ocak başında en geç belli olması bekleniyor.

2020'de 345 TL Zam Formülü

2020 senesinde asgari ücrete yapılacak zam seviyesine dair tahmini sayılar belli olsada yurttaşların bir başka isteği vergilerin kaldırılması. İşte asgari ücretten alınan vergiler ve primler;
SKK Primi ödemesi: 358 TL

İşsizlik fonu kesintisi: 25 TL

Yüzde 15 Gelir vergisi: 326 TL

Damga vergisi: 19.50 TL 

Asgari ücretten alınan vergilerin kaldırılması hususu sık sık geçtiğimiz aylarda gündeme gelmişti. Eğer yukarıda verdiğimiz verilerden SGK primi ve İşsizlik Fonu dışında yer alan kesintiler kaldırılırsa maaşlara ek 345 TL daha zam yapılmış olacak. 

280 TL Enflasyon 345 Vergi Zammı Tasarısı

Eğer 2020 senesinde vatandaşlara yüzde 15 enflasyon zammı uygulanırsa maaşlar 280 TL artacak. Vergi kesintilerinin kaldırılması halinde ise 345 TL daha artacak olan maaşlar toplam 625 TL artmış olacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kitler unutuldu d. H. M. İ temizlik işçileri
Kitler unutuldu d. H. M. İ temizlik işçileri - 2 yıl Önce

Asgari ücrete 700 lira zam gelmesi lazım geçinemiyoz sayın yetkililer Allahtan korkun okul açıldı ev kira mutfak gideri tüp kömür odun nasıl olacak bunlar hiç düşündünüz mü kimse oy zamanı gelmesin çevrem geniş bilesiniz

Başkurt.
Başkurt. - 2 yıl Önce

Devriniz yakında mutlu son ile bitecek.

Abdülvahap taş
Abdülvahap taş - 2 yıl Önce

625 TL olsa iyi olur süper olur

Elif sert
Elif sert - 2 yıl Önce

En az 2500 TL olmalı asgari ücret ki millet borçlarını rahat rahat ödeyebilsin krediler zaten çok yüksek 150 bin TL lik ev alıyorsun kredi ile oluyor sana 270-280 bin TL ömür boyu öde bunları da düşünmek lazım millet kiralarda sürünüyor

Hülya Çiftçi
Hülya Çiftçi @Elif sert - 2 yıl Önce

Insan gibi yaşamak istiyorsak Asgari ücretin en az 5 bin TL olması gerekiyor Şu şartlar ve koşullar da

Mustafa Çetin
Mustafa Çetin - 2 yıl Önce

Asgari ücreti 3500 de yapsa bu hükümet temel gıda ve vergiden daha şubat 2020 maaşını çekmeden almasını bilir..osmanlı bile bu kadar vergi almadı. Ama yakarsa bırak bu yönetimi, Dünyayı garibanlar yakar. Milletin cuğarasına dokunmayacaktın paşa.

Makuku
Makuku - 2 yıl Önce

2700 civarında olsa çok iyi geçim zor

MithatErdoğan
MithatErdoğan - 2 yıl Önce

Allahtan korkuları yokki bir parmakla 1500lira zam aldılar millet vekilleri alt tabaka ne yerse yesin

Halil alan oglu
Halil alan oglu - 2 yıl Önce

Kadro istiyoruz yetkililer oy zamanı gelir inşAllah görüşürüz söz nerde kaldi