2018 Yılında Değişen Erken Emeklilik Hakkında Neler Bilinmeli?

2019 yılında erken emeklilik gündemde uzun süre kaldı. 2020 yılında ise erken emeklilik için koşullar değişecek gibi. 2020 yılı için erken emeklilik bilgileri sitemizdedir.

2018 Yılında Değişen Erken Emeklilik Hakkında Neler Bilinmeli?

2018 yılında değişen erken emeklilik 2020 yılına gireceğimiz şu aylarda tekrar güncellendi. Buna göre 2018 kanunda 2600 prim gün sayısına düşürülen emeklilik sistemi çerçevesinde vatandaşlar ne zaman emekli olabileceklerini SGK sitesinde yer alan tahmin robotunda yaklaşık olarak öğrenebilmekte ve şartları sağlaması durumunda erken emekli olabilmektedir.

SGK Emeklilik Hesabı

SGK’nın resmi sitesinde yer alan tahmin robotunda vatandaşlar bağlayıcı olmayan emeklilik tarihlerini öğrenebilmektedir. Bunun için ilk olarak kurumun https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ adresine giriş yapılması gerekmektedir. Daha sonra cinsiyet, Maluliyetin varlığı, Erken yaşlanmanın varlığı, Doğum tarihi, SGK ile hizmete başlama tam tarihi, SSK prim gün sayısı (ödenen)gibi çeşitli parametrelerin doğru bir şekilde girişini yapılması gereklidir. Ardından gönder tuşuna basılarak emeklilik tahmin tarihini görmek mümkündür.

Erken Emekli Nasıl Olunur?

Erken emekli olmak isteyen bireylerin sağlaması gereken birtakım şartlar bulunmakta olup bu noktada sigorta borçlanması yaparak erken emekli olmak mümkündür. Erken emekli olmak için diğer şartları sağlayan, yaşı doldurmuş ancak gün bekleyen vatandaşlar arasından kadınlar 58 yaşında; erkekler ise 60 yaşında emekli olabilmektedir. Yaştan emekli olmak için vatandaşların en az 15 yıl çalışmış olması ve 3600 prim gününü doldurmaları gerekmektedir. Borçlanma yaparak da erken emeklilik talebinde bulunulabilmektedir. Borçlanma yapılan alanlar arasında askerlik, sanatçılık, doğum, evlat edinme, engelli çocuğun olması gibi durumlar yer almaktadır.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2019, 23:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih
Fatih - 2 yıl Önce

EYT LILERI EMEKLI EDEMIYORSANIZ İŞ VERIN İŞ VEREMIYORSANIZ SAGLIKTAN YARARLANDIRIN ŞUÇU GECMISTEKI INSANLARI ÜZERİNE ATMALKA BU IINSANLAR İKNA OLMUYOR SIZ EYT LILER IÇIN GECMIŞTEKI INSANLAR SUÇLUYORSANIZ BENDE VE BU MILLETE SORUYOR 16 YILDIR BU MILLET IÇIN NE YAPTINIZ O ZAMAN ÖYLE YOL YAPTIM KOPRUM YAPTIM LA OLMUYOR BU YALANLAR SEN YAPTIĞIN BU YATIRIMLARA PARA HARCAMADAN YAP IŞLET DEVRET MODELIYLE YAPIYORSUN ZARARINI MILLETIN SIRTINA VERGI ZAM OLARAK YANSITIYORSUN YONETEMIYORSAN BIRAK KARDEŞIM YÖNETEN CIKACAKTIR BU KADAR BOŞ LAF ÜRATMEYIN

Neriman Conkar
Neriman Conkar - 2 yıl Önce

Kadinlarin calisma oncesi dogumlarida emeklilik icinde dusunulmeli.