2008’de Sigortalı Olanlara Erken Emeklilik İmkanı

2008 yılında sigortalı çalışmaya başlayanlara müjdeli haber geldi. 2008 yılında SSK, BAĞ-KUR ya da memur olanlar emekli olabilecekler. Detaylar haberdedir.

2008’de Sigortalı Olanlara Erken Emeklilik İmkanı

Ülkemizde birçok emekli adayı olmakla birlikte özellikle son zamanlarda gündemde oldukça fazla yer alan EYT konusu ile vatandaşlar emeklilik durumları ile ilgili bilgi almaya başladı. Buna göre özellikle 2008 yılında işe başlayanlar için sevindiren bir iddia gündeme gelmiş olup bu iddiaya göre 2008 Ekim öncesinde erken emekli olabilecek. Konu ile ilgili detaylar ise şu şekilde.

Erken Emekli Olunabilir Mi?
2008’de sigorta girişi yapılan birçok vatandaş için erken emekliliğin tanınmasına ilişkin birtakım iddialar gündeme gelmişti. Bu noktada 2008 Ekim öncesinde sigorta girişi yapılanlar için bu mümkün olarak açıklanıyor. 2008’de uygulamaya konulan yeni yasa ile değişen sosyal güvenlik sistemi ile 1 Ekim 2008'den önce sigortalı olanları emeklilikte avantajlı kılacak bazı haklar tanmış bulunuyor. Vatandaşların emekli olmasında ise geriye dönük olarak 7 yıl hizmet süresi olup olmadığına ve de SSK, BAĞ-KUR ya da memur olup olmaması büyük rol oynuyor.

Nasıl Emekli Olunur?

Erken emeklilikte son 7 yılda hizmet süresi 2520 gün olarak kabul ediliyor. 7 yıllık süre içerisinden son 1261 günde SSK, BAĞ-KUR ya da memur emeklisi olma durumuna göre aylık ödeniyor. Son 7 yıllık süre içinde hizmet sürelerinin eşit olması halinde ise eşit hizmet sürelerinden sonuncusunun tabi olduğu yasaya göre aylık bağlanıyor.

2008’de girişi yapılanlar arasında en avantajlı kesimin SSK’lılar olduğu ifade ediliyor. SSK’lıların normal durumda 2008’den sonra BAĞ-KUR’dan emekli olanların aldığı taban aylık 750 TL iken SSK'dan emekli olan 1000 liraya yakın maaş bağlanıyor. Bunun yanı sıra SSK’lılar BAĞ-KUR’lulara göre 900 gün önceden emekli olma şansı elde ediyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın
İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın - 2 yıl Önce

İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir sınıf öğretmenlerinin il içi ve il dışı yer değiştirme sorunu çözülmelidir bunun için sınıf öğretmenlerine branş öğretmenliği hakkı verilmelidir sınıf öğretmenlerine farklı kurumlarda farklı alan sınavları açılmasını bekliyoruz farklı kurumlarda farklı kadrolar açılmalıdır müfettişlik uzmanlık müsteşarlık müdürlük şube müdürlüğü oda başkanlığı genel başkanlık denetmenlik daire başkanlığı bölge müdürlüğü danışmanlık hakimlik kaymakamlık başdanışmanı başdenetçi gibi sınavlar açılmalıdır öğretmenlere lojman tahsis edilmelidir elektrik su doğalgaz İnternet gıda ücreti bedava olmalıdır 10 yıllık öğretmenlere üniversitede hoca olma imkanı tanınmalıdır öğretmenlere vergi muafiyeti gelsin Eğitim sistemi tamamen değiştirilmelidir Kurumlararası geçiş serbest bırakılmalıdır özel okullara kadrolu atamalar olsun böylelikle öğretmenlerin yer değiştirme sorunu çözülmelidir

Aynurergun
Aynurergun - 2 yıl Önce

2009 sigarta girisimvar 1sene calistim 1969 dogumluyum ben emekli olblirmiyim