13 Kasım Erdoğan Trump Görüşmesi Ekonomiyi Nasıl Etkiler ?

ABD Başkanı Donald Trump’un sosyal medya hesabından Türkiye için yapmış olduğu paylaşımlar 13 Kasım görüşmesi öncesi kafalarda soru işareti bıraktı. 13 Kasım görüşmesi ekonomiyi nasıl etkiler ?

13 Kasım Erdoğan Trump Görüşmesi Ekonomiyi Nasıl Etkiler ?

Türkiye’nin son dönemde Fırat’ın doğusuna yapmayı planladığı harekat ABD ile olan ilişkilerin gerginleşmesine neden oldu. Ancak Türkiye’nin sergilediği kararlı duruş tüm dünyaya örnek olurken ABD’nin de geri adım atmasını sağladı. Özellikle düzenlenecek olan harekatın ekonomiyi nasıl etkileyeceği merak konusu olmaktadır.

Son dönemde Türkiye ekonomisinde yaşanan olumsuz gelişmeler Türkiye’yi oldukça zor bir suruma sokmuştur. Bunun dış mihraklar tarafından ekonomiyi çökertmeye yönelik bir operasyon olduğu yorumlanırken hiç beklenmeyen bir gelişme yaşanmıştır. 7 Ekimde Donald Trump Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’nin sınır ötesi harekat düzenlemesine tepki göstermiş ve Türk ekonomisini çökertiriz açıklamalarını yapmıştır. Üstelik daha öncede Türk ekonomisine birtakım operasyonlarda bulunulduğunun itirafını yapmıştır. İşte bu durum doların tekrar yükselişe geçmesine sebep olmuştur.

Donald Trump’un 8 Ekim’de Yaptığı Açıklama

Ancak 8 Ekim’de yani bugün Donald Trump yapmış olduğu açıklamada Türkiye’nin önemli bir NATO ülkesi olduğunu belirterek ilişkileri iyi tutmak istediklerini söylemiştir. Trump’un bu açıklaması Türkiye ile denge politikasını devam ettirmek istediği şeklinde yorumlanmıştır. Bu denge politikası ise doların ani yükselişini dengeleyeceği uzman çevrelerce konuşulmaktadır. Ayrıca 13 Kasım görüşmesinin yapılacağı tarihte doların günümüzdeki seyrinde olması beklenmekle birlikte görüşme sonrasında doların düşeceği kanaati birçok uzman tarafından kabul edilmiştir.

Doların son dönemde tüm dünyada itibar kaybı yaşadığı aşikardır. Bu durum Amerika’nın oldukça aleyhine bir durumdur. Türkiye’de doların yükselişe geçmesi ise geçici bir süreçtir. Piyasalarda bulunan huzursuzluğun sebebi dünya genelinde ve tüm ülkelerde olan problemlerdendir. Dolar önümüzdeki dönemde düşüşe geçeceği düşünülmektedir. Dolayısıyla 13 Kasım görüşmesi de doların düşüşünü hızlandıracak etkenler arasında yer alacaktır.

Trump’un Açıklamaları

Trump bugün yaptığı açıklamada ayrıca Erdoğan’ın Rahip Brunson’ı geri göndermesine değinerek bu durumun Türkiye ile ilişkiler konusunda olumlu etkisi olduğunu belirtmiştir. Ayrıca Türkiye’nin düzenleyecek olduğu Barış Pınarı Harekatı’nın sınırının belli olduğu belirtilerek temel amacın terör örgütlerini yok etmek olduğu açıklanmıştır. Harekatın bu şekilde net olması ve Türkiye’nin uzlaşmacı politikası dünya üzerinde örnek teşkil etmiştir. Bu sayede Trump’un dün yapmış olduğu açıklamalar yumuşamış ve daha dengeli bir hal almıştır.

YORUM EKLE