128 Bin Kontenjan Boş! Ek Tercihlerde Yerleşme Şansı Arttı

Üniversite hayali kuran gençlerin Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı sonucunda yaptıkları tercihlerden doğan ve yerleşilmeyen 128 bin boş kontenjan, ek tercihlerin çok önemli olduğu gerçeğini de ortaya koyuyor.

128 Bin Kontenjan Boş! Ek Tercihlerde Yerleşme Şansı Arttı

YKS tercih sonuçları, geçtiğimiz günlerde açıklandı. Bununla birlikte, Türkiye geneli 128 bin boş kontenjan bulunduğu açıklandı. Uzmanlar için bu rakam çok yüksek. Yani her öğrencinin yerleşmek için ikinci bir şansı var ve doğru tercih yapılması sonucunda, çok düşük puanlara iyi bir üniversiteye yerleşmek mümkün bir hal alıyor. Ek tercihlerle birlikte, mantıklı seçimler yaparak boş kalmak istemeyecek öğrencilerin doğru yerlere yerleşmesi sağlanabilir.

Ek tercih kılavuzlarının kısa bir süre açıklanacağının bildirilmesi üzerine, öğrencilerin yalnızca puanlarının yettikleri değil; daha mantıklı ve nokta seçimlerle birlikte yerleşmesi kolaylaşırken, istenilen bölümü farklı şehirlerde ve düşük puanlara kapmakta mümkün. Lisans Programları için toplamda 90, Ön Lisans için ise; 39 bin civarında boş kontenjanın bulunması, sağlam bir tercihle yerleşmeyi kolaylaştırıyor.

YORUM EKLE