12 Ay Askerlik Yapanların Sigorta Sorunsalı TBMM' ye Konu Oldu

Antalya Milletvekili Anayasa Komisyonu Üyesi Feridun B. 12 ay boyunca askerlik yapan vatandaşların sigorta sorunsalını TBMM' ye iletti. Sayın Bahşi'nin soru önergesi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun cevaplandırması üzerine TBMM' de yerini alıyor.

12 Ay Askerlik Yapanların Sigorta Sorunsalı TBMM' ye Konu Oldu

Antalya Milletvekili Anayasa Komisyonu Üyesi Feridun Bahşi tarafından TBMM' ye sunulan 12 ay askerlik yapan vatandaşlar için yapılan askerlik döneminde vatandaşların sigortalı sayılma önergesi Türkiye İçişleri Bakanı Soylu'nun cevaplandırılması üzere iletildi.

Bahsi geçen soru önergesinde bugün bedelli askerlik yapan vatandaşlar 15.000 TL vererek 30 gün boyunca askerlik yapıyor ve işine devam ettiği için ise sigortası yatmaya devam ediyor ancak sigortasının yatmaması halinde ise asgari olarak sigorta'ya 649.50 TL' lik borç çıkıyor. 360 gün boyunca askerlik yapmış bir Türk vatandaşı ise sigortaya bu dönemin tamamını kapatmak için asgari olarak 7 bin 794 TL ödemekte. Fiilen ise askerlere yapılan bir ceza olarak nitelendirilebilir.

Verilen bu soru önergesinde ise bu adaletsizliğin ortadan kaldırılması için askerlik döneminde vatandaşların sigortalı sayılması ile ilgili bir çalışmanın olup / olmayacağının cevabının verilmesi bekleniyor. İçişleri Bakanlığından ise henüz cevap gelmedi.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE