10 Şehre Uyarı Yapıldı! Kuvvetli Yağış ve Sel Meydana Gelebilir!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 10 şehre önemli uyarı yapıldı. Bu şehirde kuvvetli yağış ile birlikte sel meydana gelebilir.

10 Şehre Uyarı Yapıldı! Kuvvetli Yağış ve Sel Meydana Gelebilir!

Ekim ayına girmemiz ile birlikte Türkiye'nin dört bir yanında aynı gün içerisinde dört mevsim halen yaşanmaya devam ederken son zamanlarda kuvvetli yağışları üzerinde barındıran ülkemizde yer yer sel felaketleri meydana gelebilmekte olup Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından vatandaşların dikkatli olması için yeni bir uyarı yapıldı ve 10 şehirde yaşayan vatandaşların dikkatli olması istendi.

Şiddetli Yağış ve Olumsuz Hava Koşulları

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama da MGM açıklamasında beklenen  kuvvetli yağışlarla ilgili, "Yağışların Sakarya, Bursa, Balıkesir, Bilecik, Yalova, Bolu, Zonguldak, Bartın, Kastamonu kıyıları ile Sinop çevrelerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Dolu Yağabilir Mi?

Bilindiği üzere yağmurun yağdığı bölgelerde hava soğukluklarının beklenenden daha düşük seyir etmesi durumunda dolu meydana gelebilmekte ve yer yer ceviz büyüklüğünde dolunun yağarak araçlara, evlere, balkonlara ciddi maddi hasar meydana getirebilmektedir. Bu sebepten dolayı özellikle Karadeniz Bölgesinde yaşayan vatandaşların dolu yağışlarına karşında önlem almaları faydalı olabilecek olup giriş katlarda ya da kotlarda oturanların sel baskınlarına karşın giderlerini kontrol etmesi ve eve, iş yerlerine su sızmaması için kapı, pencere girişlerini dikkatli bir şekilde kapatarak olumsuz koşullardan zarar görmemesini sağlaması gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2020, 23:25
YORUM EKLE