Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak Duyurdu: 2023-2024 Eğitim Yılı GSB Burs/Kredi Sonuçları Açıklandı

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı Yüksek Öğrenim Genel Sağlık Bilimleri (GSB) burs ve kredi başvuru sonuçlarının açıklandığını duyurarak, öğrencilere en geç 19 Kasım saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden taahhütnamelerini onaylama imkanı tanındığını açıkladı.

Başvuru Sonuçları Değerlendirildi: Yükseköğrenim Öğrencilerine Maddi Destek Devam Ediyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından maddi destek sağlamak amacıyla ödenen GSB burs/kredi başvuru sonuçları açıklandı. Bakan Bak, sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı Yüksek Öğrenim GSB burs/kredi başvuru sonuçlarının kamuoyu ile paylaşıldığını ifade etti.

Rekor Başvuru Sayısı: 825 Bin 843 Öğrenci Başvuruda Bulundu

Bakan Dr. Osman Aşkın Bak, bu dönemde 825 bin 843 öğrencinin Yüksek Öğrenim GSB burs/kredi için başvuruda bulunduğunu bildirdi. Başvuruların tamamen dijital ortamda değerlendirildiğini vurgulayan Bakan Bak, öğrencilerin ekonomik, sosyal ve başarı durumuna ilişkin bilgilerin 12 kamu kurum ve kuruluşu aracılığıyla teyit edildiğini belirtti.

Onay Süreci ve Ödeme: 1 Milyon 700 Bin Öğrenciye Destek

Bakan Bak, yapılan değerlendirme sonucunda mevzuata uygun durumdaki öğrencilere GSB Bursu veya Kredi tahsisinde bulunulduğunu açıkladı. Halen GSB burs ve kredi alanlar ile 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında ilk defa burs/kredi alacak öğrencilerle birlikte ödeme yapılacak öğrenci sayısının yaklaşık 1 milyon 700 bini bulacağını belirtti ve tüm öğrencilere hayırlı olsun dileklerini iletti.

Onay İşlemleri Başladı: 19 Kasım'a Kadar E-Devlet Üzerinden Onaylama Zamanı

Burs/kredi başvurusunda bulunan öğrenciler, sonuçları e-Devlet üzerinden Gençlik ve Spor Bakanlığı burs/kredi sonuç sayfasından öğrenebilecekler. Burs/kredi kazanan öğrencilerin en geç 19 Kasım Pazar günü saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden taahhütnamelerini onaylamaları gerekiyor. Yurt dışında eğitim gören öğrencilerin taahhütname onayı için de aynı tarih geçerli olacak.

Özel Durumlar İçin Ayrıntılar: 18 Yaşından Küçük ve Yurt Dışında Eğitim Gören Öğrenciler

Burs/kredi tahsis edilen 15-18 yaş arası öğrenciler, e-Devlet şifreleriyle sisteme girerek burs/kredi taahhütnamesi için veli onayı verebilecekler. 15 yaşından küçük ya da anne-babası olmayan öğrenciler ise kanuni vasileri ile birlikte en yakın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne belgeleriyle başvurarak taahhütnamelerini düzenletebilecekler.

Kefaletname İşlemleri: Yurt Dışında Öğrenim Gören Öğrencilere Özel Bilgiler

Yurt dışında eğitim gören öğrencilerin kefaletname işlemleri için Türkiye’de ikamet eden bir kefil tarafından noterden kefaletname hazırlatması gerekiyor. Noterde yapılan kefaletnamelerin en geç 26 Kasım saat 23.59’a kadar resmi internet sitesine yüklenmesi gerekiyor. Bakanlık ve Türkiye Noterler Birliği arasında imzalanan protokol gereği, kefaletnamelerin aslının gönderilmesine gerek bulunmamaktadır, böylece süreç öğrenciden herhangi bir belge almadan tamamlanabilecek.