Girişimcilerin Durumu Ne Olacak?

Girişimcilerin Durumu Ne Olacak?

Orta ölçekli bir şirketiniz var ve girişimcisiniz. İşinizi yıllar boyunca çalıştınız ve iyi bir noktaya getirdiniz. Her şeyi yerli yerinde yaptınız. Artık işleri büyüttünüz ve hatta ihracat yapmaya bile başladınız. Fakat aradan biraz zaman geçmeye başladı işler değişti. Artık işleri ilk kurduğunuz günde değilsiniz, Pazar da aynı Pazar değil. Pazarda çok farklı rakipler ortaya çıktı. sizin eski başarınızı sağlayan faktörler de artık yok.

Şirketiniz için artık kesenin ağzını açmanız ve iyi bir Genel Müdürü işlerin başına geçirmeniz gerekiyor. Eğer büyümek istiyorsanız bu artık şart. Burada bir profesyonelden yardım almak en iyi çözüm olacaktır. Diyelim ki eğitimi ve yabancı dili sizden çok iyi olan biri ile anlaştınız. Şirketinizin başına geçen bu kişi hızlıca kararlar almaya başladı ve şirket yönetimini tam anlamı ile değiştirdi. Şirketiniz için büyüme belki de bu kişi ile geçekleşecek. Bu nedenle profesyonellerle çalışmaktan korkmayın. Kararı siz almasanız da o şirketin sahibi sizsiniz. Önemli olan sizin şirketinizin başarılı olması.

Bir süre sonra aldığınız genel müdürü şirket içerisindeki diğer yöneticiler sevmemeye başlayabilir, rahatsız etmeye de başlayabilir. Ama unutmayın ki başarı ortak çalışmadan geçer. Karar verirken ortak kararlar alınmalıdır. Şirketinizin bütün yöneticileri hep birlikte oturup kararları analiz etmelidir. Şirket yöneticilerin tamamında bu bilinç olmalı ve şirkete profesyonel bir yöneticinin çok şey katacağı bilinmelidir.

 

Son yıllarda ülkemizde girişimcilerin işe aldığı genel müdürlerle uzun süreli çalışmadıkları görülüyor. Peki bunun nedeni nedir? Bir şirkete alınan genel müdür neden uzun süreli çalışmıyor? Bunun en büyük nedeni alınan genel müdürün ortamı iyi tanımadan ben tecrübeliyim diyerek hemen harekete geçmesi, yani ezbere hareket etmesi. Kobiler bu durumdan hiç memnun kalmıyor. Bir de diğer çalışanların etkisi var. Eğer bir genel müdür ne yaparsa yapsın yaranamıyorsa, bir süre sonra kendisini işe de veremiyor. Başka işler aramaya başlıyor. Bir an önce bu sorunların çözülmesi ve girişimcilerle profesyoneller arasındaki ilişkinin daha düzenli bir hale gelmesi gerekiyor. Aksi halde girişimcilerin dünyasında daha bir çok sorun yaşanacağa benziyor.  

YORUM EKLE