Tarım Çalışanlarının Sigortası Nasıl ve Neye Göre Yapılır?

Tarımsal faaliyetlerde bulunan çalışanlar için sigortalı olma durumlarında kafalarda bir çok soru işaretlerini detayları olarak açıklamak istiyoruz. İş kanunu 111.maddesine göre detaylar haberde.

Tarım Çalışanlarının Sigortası Nasıl ve Neye Göre Yapılır?

Günümüzde tarım faaliyeti için oldukça rekabet söz konusudur. Bu sebeple tarım sektöründe çalışan kişiler daha az prim ödeyerek emeklilik şansını elde ediyor. Sosyal Sigortalar ya da Genel Sağlık Sigortasından faydalanmak için faaliyet içerisinde bulunan kişiler Tarım ve Ormancılık faaliyeti gerçekleştiren tarımcılar için uygulanmakta olan sigorta türüdür. Tarım işçilerini zorunlu olarak sigortalı çalıştırma 2011 yılında itibaren uygulamaya başlanmıştır.

TARIMDAN EMEKLİ OLMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

Tarım sektöründe iş veren için SGK' ya bağlı sigortalı çalıştırılmalıdır. Ancak tarım sektöründen sigortalı olarak emekli olabilmek için bazı şartlar zorunlu kılınmıştır. Bunlar; tarım sektöründen emekli olabilmek için 13 yıl düzenli olarak primlerini ödemeleri gerekmektedir. Ayrıca tarımdan sigortalı olan kişilerin 60 yaşını doldurmuş olması ile emekli olma hakkını kazanabilir. SSK' dan emekli olacak tarım işçileri 3.600 gün ve 15 yıl sigortalı olarak çalıştığı durumda emekli olmaya hak kazanır. Bu sebeple emekli olunacak sigorta tipine göre yaş sınırlaması ve prim ödemesi ile emeklilik durumunda değişkenlik görülebilir. Ancak 1999 yılından itibaren tarım sektöründe sigortalı çalışan kişiler 3.600 gün ve 15 yıl prim ödemiş olmalıdır. Yalnızca bu doğrultuda tarım işçisi emekli olabilir.

Tarım sektöründe çalışan, tarım sanatları, tarım aletleri, fabrika ve atölye de gerçekleşen tarımsal faaliyetler, tarım yapı işleri ve makine parçaları ile ilgilenen tarımcılar iş kanununa tabi tutularak çalışan sayısı kaç kişi olursa olsun sigortalı çalıştırılmak zorundadır.

İş kanunu 111.maddesine göre; p süs bitkisi yetiştirmek, ekim, dikim, ağaçlandırma, erozyon, orman içi mera, f yaban hayatı için çalışmalar, milli park , orman içi dinlenme tesisleri, kara avcılığı, su avcılığı, toprak işleri, aşılama, budama, sulama, hasat, gübreleme, devşirme, temizleme, harmanlama, pamuk, tütün, çay, turunçgiller, baklagiller,  meyveli bitkiler, meyvesiz bitkiler, su koruması, çayır, toprak, mera, güdüm, terbiye, pirinç, idan üretimi, ağaç üretimi, tohum üretimi, omca, tohum, ağaççık, fide, fidan, sebze, yem yetiştirmek, elyaflı bitkiler, sağım, kırkım, tarımsal sulama sistemleri, yetiştiricilik ve üreticilik gibi farklı işler tarım işleri olarak sayılmaktadır.

İŞİN OLSA

YORUM EKLE