Kurumlar Arası Geçiş Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları Nedir?

Kamuda kurumlar arası geçiş şartları nelerdir? Kimler naklen geçiş yapabilirler? Nasıl başvuru yapılır ve tüm detaylar haberde.

Kurumlar Arası Geçiş Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları Nedir?

Kurumlar arası geçiş denilince bir kurumdan başka bir kuruma nakili sağlanan ve devlet memurunu yakından ilgilendiren bir durumdur. 657 sayılı devlet memurlarını kapsayan 74.maddeye göre “Memurların bir kurumdan diğerine nakilleri” olarak nitelendirilmektedir. Ancak bazı vatandaşlar kurumlar arası nakil işlemini kurumlar arası geçici görevlendirme ile karıştırıyor. Kurumlar arası geçici görevlendirme devlet memuruna geçici olarak verilen bir iştir ve 375 sayılı kanuna göre hareket edilmektedir. Bu doğrultuda devlet memurunun bir kurumdan başka bir kuruma geçişinde hem özlük hakları etkilenebilir hem de pozisyonunda kalıcı bir şekilde değişme söz konusu olabilir. Peki, günümüzde kurumsal arası geçiş nasıl yapılıyor?

Kurumlar Arası Geçiş Nasıl Yapılır?

Kurumlar arası geçiş 657 sayılı kanuna göre düzenlenmiştir. Kurumların ihtiyaçlarına göre devlet memuru’nun nakili mümkündür. Kurumlar arası geçişlerde memurların özlük hakları etkilenmektedir. İhtiyaç olunan bir kurumda devlet memuru çalıştığı kurumdan başka bir kuruma geçirilerek yine aynı pozisyonda çalışacak şekilde nakli sağlanır. Ayrıca geçiş yapan memurun en fazla 3 derece altındaki pozisyonda çalışması mümkündür. Aynı zamanda geçiş yapacak memurun şartları var ise üst düzey pozisyonlarda çalışmaya da hak kazanabilir.

Kurumlar Arası Geçiş Şartları Nedir?

Bir devlet memur'unun çalışmakta olduğu kurumdan başka bir kuruma geçerek aynı pozisyonda, alt pozisyonda ve üst pozisyonda çalışma hakkı vardır. İlgili kurum tarafından nakil süreci yakından takip edilerek sorunsuz bir şekilde geçiş sağlanır. Eğer geçiş sırasında üst pozisyonda çalışacak ise devlet memurunun şartları sağlıyor olması gerekmektedir.

İŞİN OLSA

YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail
İsmail - 2 yıl Önce

Dıyanet petsoneliyim başka kuruma geçiş yapabilirmiyim