Karşınızdakiler ile iletişime geçerken dikkat edilmesi gerekenler

Karşınızdakiler ile iletişime geçerken dikkat edilmesi gerekenler Mesajın içeriğinde bulunması gereken bir özellik de sayı ve oranlardan kaçınma ve sayılarla ilgili bilgilerin olanak ölçüsünde az ve yuvarlaştırılarak verilmesidir

Karşınızdakiler ile iletişime geçerken dikkat edilmesi gerekenler

Mesajın içeriğinde bulunması gereken bir özellik de sayı ve oranlardan kaçınma ve sayılarla ilgili bilgilerin olanak ölçüsünde az ve yuvarlaştırılarak verilmesidir. Sayı verme yerine, gerekirse oran verilmesi, ancak bunların da ayrıntılı, küsurlu değil, örneğin yüzde 49.98 yerine yüzde 50 olarak verilmesi tercih edilmelidir. Bu konuda özellikle radyo ve televizyonda verilen sözlü mesajlarda, yazılı bir mesaj olmaması durumunda, yaklaşık oranların verilmesi her zaman yeğlenmelidir.

Bireysel Özellikleri Dikkate Alma Siyasal iletişimde bir diğer karakteristik, alıcı kitlede farklı nitelikte, homojen (türdeş) yapıda olmayan bireylere göre mesajın içeriğinin saptanmasıdır. Bunun için de siyasal konuşmanın yapılacağı ortamlardaki alıcı kitlenin sosyo-ekonomik özelliklerinin önceden bilinmesi bir kez daha önem kazanmaktadır. Hedef izleyici kitlenin özelliklerinin ayrıntılı olarak bilinemeyeceği durumlarda ise, anında değişiklik yapabilecek; bir kısım mesajları -kavram, deyim, örnek gibi- çıkartma, ekleme ya da duruma göre farklı özelliklere göre yeni mesajların üretimine, kullanımına karar verme yeteneğinin bulunması gerekir. Burada da yine siyasal mesajı verenin eğitimi, dili, kültürü, konuya hâkim olması gibi özellikleri önem kazanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2018, 00:04

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE