İskonto Nedir? Nasıl Hesaplanır? Tanımı!

Ticari işlemlerde kullanılan iskontonun anlamı nedir? İskonto nasıl uygulanır ve bu konudaki tüm gelişmeleri haberimizde aktarıyoruz.

İskonto Nedir? Nasıl Hesaplanır? Tanımı!

İskonto Nedir?

İskonto günümüzde indirim anlamına gelmekte ve hemen hemen her zaman karşımıza çıkmaktadır. İskonto' nun anlamını bilmeyen ve merak eden kişiler için tanımını kısaca "indirim" olarak nitelendirebiliriz. Ticarette farklı anlamda kullanılsa da bankalar ve muhasebeler için de farklı anlamda kullanılmaktadır. Bankalar için de aslında bir borca veya krediye uygulanan indirime iskonto denir. Bankacılara göre iskonto, vadesi gelmeyen bir senedin vadesine kadar biriken faizin düşürülen kısmına denilmektedir. Muhasebe de ise iskonto’ nun tanımı alış-satış için kullanılıyor.

İskonto Nasıl Hesaplanır?

İskonto hesaplarken öncelikle satın alınan malın değerine bakılır. İskonto oranı ile malın fiyatını hesaplayarak indirim bedelini öğrenebilirsiniz. Örneğin; 40 TL bir mal aldınız ve indiriminiz %10 olsun. 40' ın %1' ini aldığımız zaman 4 TL olur. Yani siz malınızı 36 TL' ye satmış oluyorsunuz. Mağaza satışını yaparken iskonto çıkmaz. İndirimi fiş üzerine kaydetmek mümkün değildir. Ancak mağazalar müşterileri için iskonto kullanır.

Örnek Hesaplama;

İskonto satış için kullanılsa da banka kredilerinde de adını duyuyoruz. Örneğin; peşin iskontosu, miktar iskontosu, mevsim iskontoau, müşteri iskontosu ve grup iskontosu' dur. Hesaplaması ise oldukça basittir. 100' den iskonto tutarı çıkarılarak tekrar 100' e bölünür. Ortaya çıkan sonucu indirimsiz fiyat ile çarptığınız zaman indirim fiyatını elde edersiniz. Örneğin; fiyatı 500 TL olan bir ürüne %10 iskonto uygulanır ise 500 x 10 / 100 = 50 TL' lik iskonto uygulanmış olur.

İŞİN OLSA

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2020, 08:21
YORUM EKLE