Çarşı ve Mahalle Bekçisinin Günlük Çalışma Saatleri Nedir?

İçişleri Bakanlığına bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü, Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin günlük çalışma saatleri kaçta başlar? Ne kadar çalışırlar? Bekçiler vardiyalı olarak mı görev yaparlar? Özlük ve mevzuat bilgilerini aktarıyoruz?

Çarşı ve Mahalle Bekçisinin Günlük Çalışma Saatleri Nedir?

İçişleri Bakanlığına Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak görev yapan görevlilerin özlük haklarını, günlük çalışma saatlerini ve çalıştıkları süreleri aktarıyoruz.

İşin olsa ekibi olarak kamuda görev yapan personellerin özlük haklarını aktarmaya devam ediyoruz. Buna göre bu yazımızda son yıllarda ihtiyaç haline geldiği için yeniden alınmaya başlanan Çarşı ve Mahalle Bekçi kadrosunu ele alacağız. Buna göre Çarşı ve Mahalle Bekçileri hangi mevzuata göre görev yaparlar;

İŞE BAŞLAMALARI;

Mahalle Bekçileri 2 Mart 2018 tarihinde yayımlanan sınav yönetmeliğine göre göreve alınırlar. Alımlara başvuru yapacak olan adayların T.C. vatandaşı olmaları, ilk okul bitirmiş olmaları ve askerliğini bitirmiş olmaları ayrıca yaş olarak 18 ile 31 yaş aralığında ve 31 yaşından gün almamış olmaları gerekiyor.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü kadrosunda bulunan Çarşı ve Mahalle Bekçileri alımları Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılmakta.

ÇALIŞMA SAATLERİ;

Mahalle Bekçilerin çalışma yönetmeliğinde madde 2 de genel olarak güneşin batışı saatinden doğuşuna kadar vazife olarak görürler, bu çalışma saatlerinin tespitinde meslek amirlerinin mütalaası alınarak mülkiye amirince ikişer aylık tespit edilir.

Aynı yönetmelik hükümlerinde gündüz çalışanlara fazla mesai ücreti ödenir. Fazla çalışma ücretleri bodroda yansıtılarak ay sonlarında aylık maaş ile birlikte ödenir.

İŞİN OLSA

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2018, 21:57
YORUM EKLE