Çalışan Anneler İçin Kreş Desteği Başvuru Şartları Nedir?

ile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çalışan annelere kreş desteği veriyor! Peki bu desteklerden nasıl yararlanılır? Kimlere kreş desteği veriliyor. Tüm bu konuların cevabı haberde.

Çalışan Anneler İçin Kreş Desteği Başvuru Şartları Nedir?

Günümüzde en sık karşımıza çıkan Çalışan Annelere Kreş Desteği Nasıl Verilir? Başvurular Nasıl Yapılır? sorusudur. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Avrupa Birliği başlattıkları ortak proje ile 26 milyon avro (196 milyon lira) üzerinden kreş bakım desteği sağlamaktadır. Bu destekten faydalanmak isteyen çalışan anneler yaşadıkları ilde bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne dilekçe yazarak başvuruda bulunabilir. İncelenen dilekçeniz doğrultusunda kreş desteği alacak çocuklar belirlenir ve ücretsiz bir şekilde kreş eğitimi alabilir.

T.C Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında 169 milyon lira ile çalışan annelere kreş desteği sağlanacaktır. Bu projeler; Bursa, Ankara, Antalya, Elâzığ, İzmir, Malatya ve İstanbul’ da geçerlidir. Ayrıca 0-60 aylık yaş grubu arasında çocuklar MEB’ e bağlı kreşlerde, gündüz bakımevinde ya da anaokullarından faydalanacağı belirtildi. Çalışan anne bu destekten 24 ay boyunca yararlanabilecektir. Bir önemli husus da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’ dan geldi. Bakan Selçuk ‘’ Bu destekten faydalanacak ilk 13 milyon anne için tek seferlik 650 TL kırtasiye desteği sağlanacak’’ şeklinde annelere sözünü verdi.

BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

Çalışan annelere destek veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bazı başvuru şartları vardır. Bu şartlar;

  • Anne ve çocuk aynı adreste ikamet etmeli,
  • Bursa, Ankara, Antalya, Elâzığ, İzmir, Malatya ve İstanbul da ikamet etmek,
  • Kreş yardımından faydalanmak isteyen çalışan annelerin çocuklarının 6-60 ay arasında olması gerekmesi,
  • Başvurusu onaylanan annenin çocuğu düzenli bir şekilde kreş, anaokulu ya da gündüz bakımevine göndermesi,
  • Çalışan annenin SSK sigorta kapsamında tam zamanlı çalışması gerektiği,

Yukarıda yer alan şartları sağlayan çalışan anneler 0-60 ay arasındaki çocuklarını ücretsiz bir şekilde kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine göndermeye hak kazanacaktır.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2020, 23:04
YORUM EKLE