Gençlerin İşsizlik Oranı Artıyor

Gençlerin İşsizlik Oranı Artıyor

İş gücü istatistikleri açıklandı. 3 aylık iş gücü oranında yüzde 11,3 artış gözlendi. Bu üç ay aralık, ocak ve şubat ayları.

Geçtiğimiz yıl işsizlik oranı yüzde 11,3 olarak açıklandı. Buradan da anlaşılacağı üzere son bir yılda işsizlik arttı. Nüfustaki hızlı artış, işsizlik artışının en büyük nedeni. Nüfus arttıkça çalışmak isteyenlerin sayısı da hızla artıyor. Geçtiğimiz yıl çalışmak isteyen kadın ve erkek sayısında toplam 1 milyon 450 bin artış oldu. Ülkemizin ekonomisi küçüldü ancak çalışmak isteyen yaklaşık bir buçuk milyon kadın ve erkek arasından 1 milyon kişi işe başladı. Geri kalan kısım ise işsizlik ordusunda yerini aldı. Ocak aylarını kapsayan bir yıllık süreçte iş bulabilen 1 milyonun 560 bini kadın çalışan oldu. 440 bin erkekte 1 yılda iş sahibi oldu. Görünüşe göre kadınların iş bulması çok daha kolay oldu. Ekonomik büyümenin yavaşladığı bir dönemde 1 milyon kişinin iş sahibi olması da çok önemli. 

Tabii ki iş buldu denilince vasıflı işler anlaşılmasın. İşe giren 1 milyon kadın ve erkeğin 830 bini hizmet sektöründe çalışıyor. Sanayi sektöründe sadece 17 bin kişi iş sahibi olabildi. Tarım sektöründe ise 55 bin kişi işe girdi. 1 yılda inşaat sektöründe çalışan kişisinde bir artış görülmedi. 

Son işsizlik rakamlarının en olumsuz göstergesi ise 15-24 yaş arası genç nüfustaki işsizlik oranı oldu. Geçtiğimiz yıl ocak ayında iş arayan 100 gencin 18’e yakını iş bulamamış. Bu rakam 2015 yılında arttı ve şu anda 100 gencin 20’si iş bulamıyor. 

 

Bütçede 2015 yılının ilk üç ayında 5,4 milyar lira açık çıktı. 2014 yılının aynı döneminde ise bu açık 1,5 milyar TL idi. Yani yılın ilk üç ayında bütçe giderlerinde yüzde 12,1 artış oldu. Gelirdeki artış ise 8,5’te kaldı. 2015 yılının ilk üç ayında en dikkat çekici harcamalar ise makine ve hizmet satın alma harcamaları ile mahalli idarelere bütçeden ayrılan paydaki artış oldu. Yani ekonomi daraldı, işsizlik arttı diyebiliriz. 

YORUM EKLE