Futbola Harcanan Para ile Yüz Binlerce Kişiye İstihdam Sağlanır!

Futbol şu anda tüm dünya ülkelerinde en çok tercih edilen spor dalları arasında yer almaktadır. Elbetteki futbol gerçekten zevkli bir spor dalı çünkü herkes izlerken de, oynarken de büyük zevk almaktadır. Öyle ki sadece Milli takım ya da süper lig maçlarına bakmanıza gerek yok. 2. lig, 3. lig hatta BAL ligi maçları dahi insanlara büyük keyif verebilmektedir.

***

ANCAK ŞURADA KENDİMİZE GELMEMİZ LAZIM!

***

Futbola bu kadar para harcamak doğru mu hocam?

***

Bir futbolcunun transferi için 10 - 20 milyon euro ücret göz kırpmadan veriliyor, ünlü bir futbolcu Türkiye'ye getiriliyor ve 4 - 5 milyon euro yüksek maaş verildiği gibi yine attığı her gol için giydiği her ilk 11 maçı için bir ev parası ücreti verilmektedir.

***

Şu anda Türkiye'de süper lig takımları o kadar gereksiz harcamalar yapıyor ki gereksiz tüm harcamalar düşünülse hadi azami 20 milyon euro para gidiyor diyelim. Euro kurunun 4 TL olduğunu varsayarsak her sene 80 milyon liranın çöpe gittiği görülüyor.

Asgari ücreti bin 404 lira olduğu bir yerde 80 milyon lirayı bu rakama böldüğümüzde 60 bine yakın kişiye oturduğu yerden her ay bin 404 lira para verildiği görülmektedir.

***

YÜZ BİNLERCE İSTİHDAM SAĞLANIR

***

Futbolu sevebiliriz, takımlara destek verebiliriz ancak bu kadar paranın göz kırpmadan harcanması ve havalara atılması ASLA KABUL EDİLEMEZ HOCAM. Asgari ücretin bin 404 lira olduğu bir dönemde işçiler bu maaşı alabilmek için alın teri akıtıp 8 ile 12 saat arasında çalışmaktadır. Peki ne için sadece aylık bin 404 lira ekmek parası için fakat gel görelim ki süper ligde top oynayan bir futbolcu bir gol attığında sadece bir gol için 3 bin, 5 bin, 10 bin, 100 bin lira para almaktadır.

***

Tabi ki bizlerde böyle olmasını istemezdik. Ancak paranın oldukça zor kazanıldığı şu dönemlerde futbol için bu kadar büyük paraların göz kırpmadan harcanması kabul edilebilir bir durum değildir. Buralara harcanan para ile yüz binlerce kişiye oturduğu yerden her ay bin 404 lira para verilir. Öyle ki bir futbolcu transferi yapılıyor 10 - 20 milyon euro transfer ücreti veriliyor kendisine 4 - 5 milyon euro ücret veriliyor adam geliyor 10 - 15 tane gol atıp gidiyor? Bu golleri de zaten özel maçlarda attı saymaya ne gerek var!

***

Kendimize gelelim hocam, asgari ücret için 12 saat çalışan bir adamın maaşını onlar bir antrenmana çıkmayla alıyorlar!

Okan BAYKAN

YORUM EKLE