FED Faizi Ne zaman Arttıracak?

FED Faizi Ne zaman Arttıracak?

Şimdi bütün piyasaların işi daha da zor bir hale geldi. Piyasalar şimdi FED’in faiz artırımına dair ip uçları aramak zorunda. Piyasalar FED toplantı sonuçları verilerinin özellikle mart ayından bu yana ekonomik gelişmelerin özetlendiği ilk paragrafını mercek altına alacak. Piyasalar eğer FED’in bu kararının ertelemesini sert geçen kışın ardından gelecek bahar gibi yorumlarsa o zaman dolar yine yükselişe geçecek. Şu anda enflasyon ve petrol fiyatlarındaki yükselişle ilgili herhangi bir yorum da aynı etkiyi yapacaktır. Ama FED istihdam piyasasından gelen zayıflama sinyallerine dair endişeli bir tonlamaya giderse o zaman ülke para birimleri biraz nefes alabilir.

Eski Fed başkanı Bernanke bildiğiniz üzere blog yazmaya başladı. Son yazısında ise oldukça dikkat çekici ve eğitici bir konuya değinmiş. Bernanke son yazısında. Para politikasının önceden belirlenmiş basit bir kuralla yönetilemeyeceğini ve bu tür basit kuralların genel bir referans olmanın ötesine geçemeyeceğine dikkat çekerek Fed’deki karar mekanizması hakkında da önemli ipuçları veriliyor. Fed manşet PCE enflasyonunu hedeflese de politika kararlarında çekirdekteki değişimin göz önünde bulundurulduğunu dile getiren Bernanke, çünkü çekirdek enflasyondaki değişimlerin uzun vadeli enflasyon trendi hakkında daha sağlıklı bilgi verdiğini göz önünde bulunduruyor.

 

Şimdi Başkan Yellen’in mart ayındaki basın toplantısında enflasyon hakkında yaptığı değerlendirmeleri düşünelim. Bu toplantıda Yellen, Fed’in faiz artırımlarına başladığı noktada mevcut enflasyona değil enflasyon beklentilerindeki trende bakacaklarını ve mevcut enflasyon yüzde 2’lik hedefin altında olsa da eğer beklentiler yükselmeye başladıysa faiz artırımına başlayacaklarını söylemişti. Buradan bir ipucu çıkartmaya çalışırsak Bernanke enflasyon beklentilerini ölçmek için çekirdek enflasyona bakın derken, Yellen faiz artırımından önce enflasyon beklentileri yükselmeli diyor.  

YORUM EKLE