Erken Seçime Hangi Hükümetle Gidilmeli?

Erken Seçime Hangi Hükümetle Gidilmeli?

Ak Parti ve CHP arasında oynanan koalisyon tiyatrosunun ardından şimdi de erken seçime hangi hükümetle gidileceği tartışılıyor. Bu gün yeni bir tiyatro da AKP ve MHP arasında oynanacak. Ama bu diğerinden farklı olarak seçim odaklı bir tiyatro olacak. Şimdi bu durumda kim kazanmış oldu. Elbette siyasi çıkarlar ve hırslar.

Sandığa gitmek sadece vatandaş açısından değil partiler açısından da sıkıntı yaratacak bir durum. Çok sayıda sürpriz de bu süreç içerisinde bizi bekliyor. Bundan dolayı seçim anketlerinden yola çıkarak seçilmiş vekiller nasıl olsa yeniden seçilirim diye düşünmesin. Daha önce de bunun örneğini görmüştük. O dönemin koalisyon hükümeti mecliste erken seçim oylaması yapmış ancak ortalık birden çok karışmıştı. Hatta o dönemde erken seçim isteyenler barajı bile geçememişlerdi. Bu dönemde de milletvekilleri çok ümitli olmasın. Erken seçime gitmek çok sayıda partinin barajın altında kalacağı anlamına bile gelebilir.
O dönemde rahmetli Ecevit, erken seçim için bu bir intihardır demişti. Ama yine de seçime gidilmişti. Hatta o dönem başka bir tartışma yaşandı. Kabul etmeyenlerin fazla olmasına rağmen kabul edilmiştir oyları daha çok gösterildi ve meclis birbirine girdi. Şimdi bu dönemde zaten artan terör olayları hız kesmeden devam ederken erken seçime gitmek ne kadar doğru bir karar olacaktır? Yine mecliste bir oylama yapılacak mıdır? Eğer yapılırsa aynı tartışmalar yeniden yaşanır mı?

Kısaca özetlemek gerekirse liderlerin şu andaki sandık hesapları tersine dönebilir. Çünkü sandık sonuçlarını anketlerle kestirmek çok zor. Onun dışında mecliste bir oylama yapılması durumunda yaşanacak olan kavgaların önüne geçmek de çok zor. Çünkü eski döneme göre daha hareketli bir meclisimiz var ve her oturum neredeyse bir kaos.

YORUM EKLE