Engellilerin Maaşları Neden Kesiliyor?

Engellilerin Maaşları Neden Kesiliyor?

Bir çok engelli vatandaşın yüzü Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yaşlı ve engellilere ödenen aylıklar ile güldü. Bu maaşlar sayesinde engelli vatandaşlar hayata tutundu. Yaşlılar ise ödenen bakım paraları sayesinde artık yük olmaktan kurtuluyor. Günümüzde bu imkanlardan yararlanan vatandaş sayısı 1 milyon 200 bin kişi olarak açıklandı. Fakat engelli maaşları konusunda geçtiğimiz yıl yeni düzenlemeler yapıldı ve maaşlara kısıtlamalar geldi. Yeni yönetmelik 25 Mart 2014 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu yönetmeliğe göre engelli maaşı bağlama kriteri hesaplanırken ailesinin geliri ve mal varlıkları da hesaba katıldı.

Bu yönetmelikle birlikte çok sayıda engelli sefalete sürüklendi. İlgili yönetmelikte bulunan bir madde engellilerin ailelerinde çalışan birinin olması durumunda maaş almalarının önüne geçiyor. Bu düzenleme yaklaşık 100 bin engellinin maaş alamamasına neden oldu. Daha sonra da engellilerin daha önce aldıkları maaşların geriye dönük olarak ödenmesi istendi. Bu durumda tam 100 bin engelli devlete borçlanmış oldu. Yapılan yeni düzenlemeye göre devletten bir engellinin maaş alabilmesi için birlikte yaşadığı kişilerin aylık gelirinin 255 lirayı aşmaması gerek.

Konu ile ilgili olarak Türkiye Engelli Hakları Federasyonu Hukuktan sorumlu Başkan Yardımcısı Avukat Turgay Özcan, şöyle bir değerlendirmede bulundu; yani devlet bu yasa ile diyor ki, sen birilerinin sana harçlık vermesi için bekle ben sana maaş ödemiyorum. Acil olarak devletin bu yanlıştan dönmesi gerekiyor.

Engelliler bir anlamda siz zenginsiniz ödediğiniz parayı geri verin yaptırımı ile de karşı karşıya kalıyor. Devlet bu konuda ciddi araştırmalar yapıyor ve bir engelli eğer gerekli şartları taşımıyorsa maaşı hemen kesiliyor. Peki engellilerden kesilen bu paralar nereye gidiyor? Bu paralarla ne yapılacak? Gerçek ortada değil mi Ak Saray’ın masraflarını bile karşılamaya yetmeyen engelli paraları ile ne yapılabilir ki?

 

Bizce de devletin bu yanlışlıktan hemen dönmesi gerekiyor. Çünkü bir evde bir engelli olması demek o aileden sadece bir kişinin çalışabileceği anlamına geliyor. Bir evde tek kişinin çslışması o evin geçinmesi için sizle yeterli olacak mı?

YORUM EKLE