Emekliye Çift Maaş İmkanı

 

Emekliye Çift Maaş İmkanı

Bundan sonra emekliler Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) dışında maaş almak isterlerse önleri hazine tarafından açıldı. Özel Bireysel Emeklilik Sistemi ile artık toplu para yerine ömür boyu maaş almak mümkün hale geliyor. Hazine Müsteşarlığı bu konuda bir yönetmelik yayınladı ve çifte maaşın önünü açtı. Artık BES’te emeklilik parası olanlar bunu gelir sigortasına aktaracak ve ömür boyu maaşa bağlanacak. Emeklilik ve Hayat Sigortası şirketlerinin de bu konuda katkısı olacak. Yıllık gelir sigortası düzenlenecek ve maaşlar kişinin tercihine göre ödenecek. 56 yaşını tamamlamış olan emekliler bu kapsamda maaş alabilecek. Henüz 56 yaşını tamamlamayanlara ise farklı fırsatlar verilecek.

Eğer paranızı sigorta şirketinde değerlendirmek isterseniz ve 56 yaşınızı tamamlamışsanız, size Hazine’nin de görüşü alınarak belirlenecek bir maaş bağlanacak. Burada sigorta şirketlerinin kazancı ise toplu paradan ya da her ay ödenen maaştan yüzde 2 kesinti yapmak olacak. Her yıl ocak ayında maaşlara enflasyon oranında zam yapılacak.

Eğer maaş alan sigortalı bu süre içerisinde hayatını kaybederse maaş hakkı ve diğer hakları da kanuni olarak mirasçısına geçecek. Bu uygulama 1 Ekim 2015 tarihinden itibaren başlayacak. Yani bu sistem emeklilere mevcut maaşlarının yanı sıra ömür boyu faydalanabilecekleri ek bir maaş daha sağlayacak. Bireysel Emeklilikte minumum yaş sınırı ise 56 olarak belirlendi.

YORUM EKLE