Emeklilere Gelecek Zam Detayları

Emeklilere Gelecek Zam Detayları

Yüzlerce emeklinin beklediği zam oranları belli olurken emeklilerin yapılacak zamdan sonra enflasyon farkı alacakları da netleşti. Peki emekli zammı yeterli olacak mı?

Yapılacak zamdan sonra emeklilerin  enflasyon farkı alacakları da netlik kazandı. Bağ-Kur ve işçi emeklileri 6 aylık enflasyon kadar fark alırken memur emeklileri ve memurlar ise yüzde 3'ü geçen miktar olacak. Aradaki farkın yüzde 5'i bulması düşünülüyor.  Hemen hemen 11 milyona yaklaşan emeklilerin bekledikleri enflasyon farkı ödemeleri belirlendi.  Konu uzmanları ilk 3 ayda yüzde 3.03 çıkan enflasyonun yaz aylarında düşse bile 6 aylık farkın yüzde 4 5 aralığında olacağını söylüyor. Yani bu da işçi ve Bağ-Kur emeklilerine direkt yansırken memurlara ve memur emeklilerine yüzde 3'ün üstündeki kısım olarak geçecek. Normal zamlarının haricinde böylece enflasyon farkından da bir zam almış durumdalar. Bu yıl sadece memur emeklileri değil işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin de mühim bir bölümü yapılacak seyyanen zamdan yararlanacak. Aldığı maaş bin lira ve altında olan işçi ve Bağ-Kur emeklilerine 100 lira zam yapılacak. 1000 liranın üzerindeki maaşlar ise bin 100 liraya çıkarılacak. Daha yüksek maaş alan emeklilere ise sadece enflasyon farkı verilecek.

 

Yapılan araştırlamalar sonucunda uzmanların tahminine göre Memur emeklileri ise Temmuz'da yüzde 3 zam gelecek. %3'ün üzerindeki enflasyon ise fark olarak maaşlara yansıtalacak. İlk üç ayda yüzde 3.03 çıkan enflasyonun Temmuz'da yüzde 4-5 olma ihtimalinin belirdiğini belirtti. Yani bu durumda işçi ve Bağ-Kur emeklileri Temmuz'da iki zam almış olacak. Aldığı maaşı 900 lira olan bir Bağ-Kur ya da işçi emeklisi enflasyon yüzde 5 çıktığı varsayılırsa öncelikle 45 lira enflasyon farkı ödenecek. Emeklimize 100 lira da seyyanen zam yapıldığında maaşı 1050 lira olmuş olacak. Bir diğer memur emeklisi ise yüzde 3 zammının üstüne gene enflasyon yüzde 5 çıkarsa yüzde 2'lik de farkı meydana gelecek.  Esnaf Bağkur emeklileri, tarım bağkur emeklileri, ssk işçi emeklileri, malulen emekliler, memur emeklileri ve dul ve yetimler zam alacaklar.

YORUM EKLE