Ekonominin Girişimci Ruhu Kobiler

Ekonominin Girişimci Ruhu Kobiler

KOBİ’ler ülkenin yükünü taşıyan gibi, ekonominin girişimci ruhu oldular. Türkiye ekonomisinde adeta lokomotif görev i yapan, Küçük ve orta boyutlu işletmeler daha yaygın deyimiyle KOBİ’ler ülke için büyük önem taşır hale geldi. Şu anda Türkiye’de bulunan işletmelerin %90’ından fazlası KOBİ’lerden oluşuyor. Bu durum onların önemini de bir üst seviyeye çıkartıyor. KOBİ, 250 kişiden az çalışanı olan cirosu 25 milyon TL’yi geçmeyen firmalara verilen isim olarak biliniyor.

Konu ile ilgili düşüncelerini dile getiren Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer’de KOBİ’lerin ülke ekonomisine olan katkılarını dile getirerek, “Bu ülkenin ekonomik yükünü KOBİ’ler taşıyor” diyor. KOBİ’lerin ihracattaki payının önemine de dikkat çeken Biçer, lokomotif gibiler ifadelerini kullanıyor.
KOBİ’lere KOSGEB KOBİ Kredi Faiz Desteği Yönetmeliği çerçevesinde destek olduklarını belirten Biçer, onlara 70 bin liraya kadar arka ödemeli destek sağladıklarını dile getiriyor. Bu destekten kadın girişimcilerin de faydalanabileceğini söyleyen Biçer, örnek olarak da Osmaniye’de yaşayan 68 yaşındaki Sultan Daniş’i gösteriyor. KOSGEB desteğinden yararlanarak bir süt işleme tesisi kuran Daniş, aldığı destekten son derece memnun. Hatta bu destek olmasa evinde oturup, ölümü beklemek zorunda kalacağını dile getiriyor.

Girişimcilik dersleri artık üniversitelerde de müfredata girdiğini söyleyen Biçer, bu konuda eğitim alan ve derslerden başarı ile ayrılan öğrencilere de ‘Girişimcilik Sertifikası’ verildiğini dile getiriyor. KOSGEB için bu durumun çok önemli olduğunu vurgulayan Biçer, “Dünya küreselleştikçe yeni hizmet ve ürünlere ihtiyaç duyuyor. Bize bunu verecek olan KOBİ’ler ne kadar çoğalırsa, ülke ekonomisi de o kadar gelişecektir.” İfadelerini kullanarak KOBİ’lerin önemini bir kez daha gözler önüne sermiş bulunuyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
e
e - 4 yıl Önce