Ekonomik Gelişmelerin Öncülüğü İran’da

Ekonomik Gelişmelerin Öncülüğü İran’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün İran’a gidiyor. Erdoğan’ın İran’a gerçekleştireceği resmi ziyaretin ardından çok önemli ekonomik gelişmeler yaşanması gündeme geldi. 2016 yılına kadar iki ülke arasında yaşanan ekonomik diyaloğun 30 milyara kadar çıkması öngörülüyor.

Bu gün İran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırlayacak. İran ve Türkiye arasında bu resmi ziyaretin ardından önemli ekonomik gelişmelerin yaşanması bekleniyor. Geçen yıl Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında ilk 10’a giren İran, bundan sonra da ihracat konusunda aktif rol oynayacağa benziyor.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-İran İş Konseyi Başkanı Rıza Eser konu ile ilgili bir takım açıklamalarda bulundu. Avrupa ülkelerinin nükleer müzakerelerde uzlaşma sağlanmasından sonra İran’da lobi yaptıklarını ve pazardan pay almaya çalıştıklarını dile getiren Eser, bu anlamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretinin zamanlamasının da çok iyi olduğunu söyledi. İran’lı iş adamları da bu durumdan çok memnun oldu.

Eser, Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretinin iki ülke arasında yapılan ticarete de ivme kazandıracağına dikkat çekti. Geçen yıl 13,7 milyar dolar olan dış ticaret hacmini 2016 yılına kadar 30 milyar dolara çıkarma hedefinde olduklarını söyledi.

Türkiye ve İran arasında imzalanan ve yürürlüğe Ocak ayında giren tercihli ticaret anlaşmasının da iki ülke arasındaki ticarette büyük önem taşıdığını belirten Eser, İran’la Türkiye arasındaki ticaretin büyük kısmının petrol ve doğalgaz olduğunu dile getirdi. Bundan sonrasında da iki ülke arasındaki Dış ticaret dengesini Türkiye lehine çevirmek için çalışacaklarını kaydeden Eser, açıklamalarını bu şekilde sonlandırdı.

 

YORUM EKLE