Yoncadaki Kalite Sayesinde Süt Üretimi Arttı

Aksaray yem bitkileri üretimiyle ön plana çıkarak yoncadan elde edilen yüksek verim ve kalite ildeki süt işletmelerinin sayısının artmasını başardı. İşte ayrıntılar…

Yoncadaki Kalite Sayesinde Süt Üretimi Arttı

Yoncadaki Kalite Sayesinde Süt Üretimi Arttı

Ülkemizin önemli yonca üretim merkezlerinden Aksaray'da yetiştirilen yoncalar zengin protein yapısından dolayı haralar başta olmak üzere hayvan çiftlikleri tarafından yoğun talep oluyor. Bol ve yüksek kalitede olması nediniye yonca kenti süt işletmeleri için cazip geliyor. Bu yüzden Aksaray Süt Üreticileri Birliği Başkanı Esat Zengin yapmış olduğu açıklamada yoncanın bol ve kaliteli olmasının hayvancılığa önemli etkisinin olduğunu belirtti. Mısır silajı ve yonca süt hayvancılığının olmazsa olmazıdır diyerek her ikisinde de Aksaray'ın bol ve kaliteli üretime sahip olduğunu açıkladı.

Aksaray ilinin yem bitkileri alanındaki bu avantajı sayesinde sütçülüğe uygun bir yer haline geldiğini anlatan Başkan son yıllarda süt sanayicisinin ciddi yatırımlara yönelmesinin dikkati çektiğini belirtti. Başkan Aksaray'da sütün kalitesinin ve süt sanayicisinin üreticiye verdiği primle tescillendiğinden bahsedere sütümüzün yağ ve protein oranı yüksek miktarda var. Süt kaliteli olduğundan dolayı Sütaş üreticimize prim vermiş oluyor. Özellikle Sütaş'ın işletmelerimize önemli katkısı bulunuyor ve verilen yüzde 10'luk prim, işletmelerimizin kaliteli süt üretimini teşvik ediyor diye belirtti. Emin Koçak ise yonca üretiminde Türkiye'nin en önemli merkezlerinden birinin Aksaray olduğunu söyledi. Aksaray Merkeze bağlı Yenikent ve Sultanhanı beldeleri başta olmak üzere il genelinde yüksek miktarda yonca üretildiğine işaret ederek 125 bin dekar alanda yapılan yonca üretimimizle yılda 230 bin ton ürün üretiyoruz ve elde ettiğimiz yoncaları yurt içindeki haralara ve hayvan çiftliklerine yurt dışında ise özellikle Ortadoğu ülkelerine ihraç ediyoruz diye açıklamasını yaptı. Aynı zaman da Aksaray Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölüm Başkanı Doçent Doktor Alptekin Karagöz Aksaray'da çok kaliteli yonca yetiştirildiğini anlattı. Burada kaliteli yoncanın süt kalitesine de yansıdığını önemle belirterek yoncada yüksek değerde protein bulunuyor ve bu protein süte yansımış oluyor bu yüzden sütün kalitesine ve miktarına etki ediyor diye belirtti.

YORUM EKLE