Yılın İlk 4 Ayında Çıkan Altın 6 Milyar Doları Buldu

2015 yılında ülkemizde çıkarılan altın yılın ilk 4 ayında 6 Milyar dolara ulaştı. Bu rakam ihracatta yüzleri güldürdü. Her ne kadar ihracat Nisan ayında yüzde 9,8’lik bir düşüş yaşasa da altın sayesinde artıya geçti. Altın ihracatında doların da etkisi ile yüzde 72 arttı.

Yılın İlk 4 Ayında Çıkan Altın 6 Milyar Doları Buldu

Yılın İlk 4 Ayında Çıkan Altın 6 Milyar Doları Buldu

Yılın ilk 4 ayında altın ihracatında rekor artış yaşandı. Türkiye’den geçtiğimiz 4 aylık süreçte toplam 6 milyar dolarlık altın çıkışı oldu. Diğer kıymetli madenler ve taşlarla bu rakam 6 milyar 681 milyon doları buldu. Nisan ayında yapılan altın ihracatı 1 milyar 745 milyon dolar oldu. Geçen yıl Nisan ayının altın ihracatı rakamı 5’e katlanmış oldu. Genel ihracatta yaşanan düşüşü bu artış kapattı ve ihracat artıya geçti. İhracat Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın resmi olmayan geçici dış ticaret verilerine göre yüzde 0.95 artarak 13 milyar 337 milyon dolara çıktı.

Altının toplam ihracat içerisindeki payı ise geçtiğimiz yılın aynı döneminde yüzde 7.27 iken Bu yıl rakamlar katlandı ve neredeyse iki katına çıkarak, yüzde 13.24’e ulaştı. Ülkemize gelen her 8 dolardan biri altından geldi. Bu durum uzmanlara göre biriktirilen altının doların yükselmesinden dolayı dışarı gönderilmesinden kaynaklanıyor. 2015'te özellikle Hindistan, Çin ve Rusya'nın ülkemizden yüksek oranda altın alımı yapması da bu yükselişte en önemli etkenlerden biri oldu. Para rezervleri azalan Rusya altın alımından vazgeçmeyerek, sadece mart ayında 31.1 ton altın satın aldı. Bu yıl Çin ve Hindistan’ın altın ihracatı da iki katına çıktı.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE